Orbán Viktor titkos fegyvere az intellektuális kíváncsisága

2019. május 14. 12:43

Orbán volt az első konzervatív politikus, aki rájött a 2008-as világválság után, hogy az erős államra néha szükség van a konzervatív célok elérése érdekében.

2019. május 14. 12:43
Christopher Caldwell
Clarendon Review of Books

„Orbán Viktor titkos fegyvere intellektuális kíváncsisága. Akárcsak Irving Kristol, amikor a nyolcvanas években a Public Interestet szerkesztette, Orbán is figyelmezteti munkatársait, hogy hetente egy napot szenteljenek olvasásnak és írásnak. Ő maga is ezt teszi, szabaddá téve a csütörtökjeit, amikor lehetséges. Mint szegény család gyermeke, aki egy Budapesttől nyugatra fekvő faluban nőtt fel, már korán a politikával kezdett foglalkozni, így tanulmányai egy részét már menet közben kellett elvégeznie, mint elfoglalt felnőtt. Elképzelései hathatósak, nyersek és rendezetlenek. Orbán maga többször változtatta meg véleményét sok mindennel kapcsolatban – mindenekelőtt a szabályozatlan szabad piaccal kapcsolatban. A megértő olvasás és a viták vezették el nagyobb ívű elképzeléseihez a nyugati civilizáció irányáról, és talán sokan ugyanúgy kielégítőnek találják Orbán Viktorra szavazni, mint ahogy kielégítőnek találják Jared Diamondot vagy Yuval Noah Haririt olvasni. Orbán úgy gondolja, hogy a nyugati országok hanyatlanak, és hogy ezt a „liberalizmus” okozza, ami az ő politikai szótárában becsmérlés. A kifejezést ő arra használja, amikor semleges társadalmi intézményeket és egyenlő játéktereket próbálnak létrehozni, általában a jogok nevében.

A semleges intézmények létrehozásának eme projektje két problémával küzd. Az első, hogy destruktív, mivel azon vonzalom kötelmei, amelyek jellemzők a közösségekre, definíció szerint nem semlegesek. A második probléma pedig az, hogy hazugság, mivel valakinek végre kell hajtania ezt a tervet, és a végrehajtás, habár beállíthatják semlegesnek, ritkán az. Valakinek kormányoznia kell mások felett. (…)

Orbán volt az első konzervatív politikus, aki rájött a 2008-as világválság után, hogy az erős államra néha szükség van a konzervatív célok elérése érdekében – ezen esetben az adósságcsapda és a szuverenitás eltűnésének elkerülését, ami Görögország végzete volt.”

Christopher Caldwell amerikai újságíró, a The Weekly Standard szerkesztője, a Financial Times és a Slate szerzője. Gyakran ír ezek mellett a The Wall Street Journalba és a The New York Timesba, utóbbi magazinjának is közreműködője. Ír ezek mellett a The Washington Postba, a The Atlantic Monthlyba és a The New York Pressbe is. Segédszerkesztője a The American Spectatornak. A Clarendon Review of Books egy tekintélyes konzervatív magazin.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egykettő
2019. május 16. 02:01
Terelsz.
Vakfolt
2019. május 15. 11:13
"Elképzelései hathatósak, nyersek és rendezetlenek. Orbán maga többször változtatta meg véleményét sok mindennel kapcsolatban – mindenekelőtt a szabályozatlan szabad piaccal kapcsolatban. A megértő olvasás és a viták vezették el nagyobb ívű elképzeléseihez a nyugati civilizáció irányáról, " Sokkal inkább arról van szó, hogy mint kezdő idealista demokrata, teljesen elhitte a SZER dumáját, és később, mikor megtörténtek a dolgok, akkor jött rá, hogy a nagy demokrácia, meg szabad piacgazdaság duma mögött csak annyiról van szó, hogy hogyan lehet a másik szemébe port hinteni, miközben az erősebb kizsebel. És volt ereje hozzá nem sodródni a többi balfasszal, hanem azt mondani, hogy ugyan nem örül neki, hogy ennek véget kell vetnie, és ezt neki kell megtennie, de meg kell tennie, mert így nem lehet élni. És igaza lett. Lehet, hogy pár könyvet elolvasol és lesznek jó ötleteid, de a szintézis a fejedben megy végbe, arról nem is beszélve, hogy a nyugati duma és a valóság közötti különbség durvább mint a ruszki elnyomás alatt volt nálunk.
nemecsekerno_007
2019. május 14. 19:58
"Orbán Viktor titkos fegyvere az intellektuális kíváncsisága." TITKOS FEGYVER? – a jelenlegi magyar ellenzék
HattoryHanzo
2019. május 14. 19:49
Orbán Viktor és az intellektuális kíváncsiság. Percek óta ezen röhögök. Biztos valami kolbásztöltős trükk. Mi a faszra lenne kíváncsi a hobbit?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!