Szülőgép, vagy családanya?

2019. március 08. 10:18

A nyugat-európai államok többségében drasztikusan csökken a gyermekvállalási kedv, miközben Magyarországon hasonló mértékben emelkedik.

2019. március 08. 10:18
Kaszab Zoltán
Vasárnap

„Magyarországon a termékenységi arányszám a 2010-es 1,25-ről 2017-re 1,54-re emelkedett.

Ez 0,29 pontos növekedés, amelyet úgy sikerült elérni, hogy hazánkban nincs jelentős bevándorló közösség, amelynek a szülési hajlandósága általában magasabb, mint az őshonos lakosságé. (Ezzel a jelenséggel egy következő cikkünkben foglalkozunk majd részletesebben.)

De nézzük, mi a helyzet a „haladó Nyugat” országaiban, amelyekben ráadásul a friss és a sokadik generációs bevándorlók jelentősen hozzájárulnak a magasabb termékenységi arányszámhoz. Ennek ellenére 2010 és 2017 között:

Belgiumban 1,86-ról 1,65-re,
Írországban 2,05-ről 1,77-re,
Franciaországban 2,03-ról 1,9-re,
Olaszországban 1,46-ról 1,32-re,
Luxemburgban 1,63-ról 1,39-re,
Hollandiában 1,79-ről 1,62-re,
Finnországban 1,87-ről 1,49-re,
Svédországban pedig 1,98-ról 1,78-ra

CSÖKKENT a termékenységi arányszám.

Jól látszik tehát, hogy a nyugat-európai államok többségében drasztikusan csökken a gyermekvállalási kedv, miközben Magyarországon hasonló mértékben emelkedik.

Vagyis a kritikusoknak érdemes ezeket a számokat is megvizsgálniuk, mielőtt bírálják a kormány családpolitikáját, hiszen ennek tükrében még nagyobb eredmény az, ami 2010 óta történt. Ráadásul a számok mutatják azt az értékrendbeli különbséget is, amely kialakult a nyugat-európai államok és Magyarország között. Míg nyugaton kezd beérni az elmúlt évek hagyományos értékeket sutba dobó bevándorláspárti politika, addig Magyarországon is látszik az elmúlt évek családot előtérbe helyező programjának a gyümölcse.

És úgy tűnik, a magyar nők jelentős többsége érzi azt, hogy – néhány ellenzéki politikus és megmondóember vádjával ellentétben – a kormány nem szülőgépként, hanem családanyaként tekint rájuk. Messze nem vagyunk még az út végén. És talán még Nyugat-Európa számára is van visszaút – bár az idő vészesen fogy.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2019. március 11. 08:59
"...Jól látszik tehát, hogy a nyugat-európai államok többségében drasztikusan csökken a gyermekvállalási kedv, miközben Magyarországon hasonló mértékben emelkedik...." - írja. Vigyázat! Szerző hazudik! ((1.) és/vagy fingja sincs a kérdésről, (2.) és nem tartja szükségesnek, hogy utánanézzen...) Egyrészt a magyar átlag rosszabb az EU-s-nál. Másrészt a mutató omplex információt nyújt. Nem csak a gyermekvállalási kedvről tanúskodik, hanem a szülőképes korú nők egy (öt van?) csoportján belül a fiatalabbak felé való eltolódásról. (Vagyis, ha pl. a CSOK miatt szülnek a nők, akkor vsz, hogy zömük csak előrehozza, és nem szülnek többet, mint amúgy... Illetve, ha a romló foglalkoztatási viszonyok miatt, "inkább" szülnek egyesek, vagy a fiatalabb nemzedék szépen kimegy külföldre és ott hoz vagy nem hoz világra gyermeket...) Vagyis ennek több oka lehet. Egyáltalán, ha a változás valóban szignifikáns (lényeges, következtetések levonására alkalmas [és igaz...]), és persze szakember végzi a szükséges elemzést, csak akkor derülhet ki, hogy milyen tényezők játszottak közre ebben. Jelenleg semmi sem következik belőle. Ez is csak egy aljas kampány-cikk.
zsezse
2019. március 10. 11:24
Érdemes az egészet elolvasni, nem a leg"izgalmasabb" részt szemlézte a Mandi. Nagyon jó cikk.
balbako_
2019. március 10. 07:41
Európa csúcsvezetői gyermektelenek.
kereszteszent
2019. március 09. 12:42
Volt már hasonló a Mandin, de ez talán még tisztább. Szóval nagyon jó!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!