Átlépték a határt: az Európai Bizottság már Bécsben is lecsapott, hogy Magyarországot büntesse
A diákokkal egy percig sem törődtek Brüsszelben.
Szinte még meg sem száradt a tinta azon a hivatalos beadványon, amelyet a magyar kormány a kötelező kvóta ügyében juttatott el az Európai Bírósághoz, máris megjelentek az első tiltakozó nyilatkozatok.
„A magyar kormányt az Országgyűlés novemberben kötelezte, hogy támadja meg Luxembourgban az uniós határozatot. Az alapvető jogok biztosa, Székely László pedig a hazai és a nemzetközi bírói gyakorlat elemzésével jutott arra a következtetésre, hogy alkotmányértelmezést kér az AB-től. Azt előre persze nem tudni, hogy miképpen foglalnak állást a bírói fórumok, ám annyi már a beadványok alapján is látható: érdemes tisztázni, jogosult volt-e például az unió tanácsa, hogy többségi szavazással a tagállamokra és a migránsokra nézve egyaránt kötelező határozatot hozzon a kvótáról. Amennyiben ugyanis az EU szinte tetszés szerint, az országok és esetleg a menekültek tiltakozása ellenére is megfellebbezhetetlen döntést hozhatna, az azt jelentené, hogy kérdésessé vált a tagállamok szuverenitása s a menedékkérők emberi joga is. Az érkezőket egy újabb határozattal a jövőben is máshová irányíthatnák, szétoszthatnák a közösség államai között. Ez megengedhetetlen. Annál is inkább, mert volt már rá példa a történelemben, hogy egyes államok tömegesen utasították ki, helyezték át emberek különféle csoportjait más országokba. Az ENSZ és az Európai Unió alapvető okmányai azóta tilalmazzák az ilyen cselekedeteket, a magyar alaptörvény pedig éppen emiatt iktatta be a hazai jogrendszerbe a csoportos, kollektív kiutasítás tilalmát. Ennek megsértése egyébként felvethetné a közreműködő államok – a küldők és a befogadók – nemzetközi felelősségét is.
Az 1601-es uniós határozat ügyében kinek-kinek vállalnia kell a megméretést. Aki a jogállam, az emberi jogok híve, az aligha tiltakozhat a jogorvoslat, a per ellen.”