„A törvényeket pókhálóhoz hasonlította: mert a törvény is, ha gyenge és valami könnyebb (tárgy) esik rá: megtartja; ha valami nagyobb elszakad és szertefoszlik.”
Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei − Szolón)
Mostanság, a bróker-botrány, bróker-gate, bróker-nemtudommicsoda idején szánni kéne talán egy kis időt annak megválaszolására, hogyan is jutott ez a dolog ide és hogy mik lesznek/lehetnek a következményei.
Előrebocsátom: semmiképpen sem akarom védeni az események kiváltóit. Tőlem akármit csinálhatnak velük, megérdemlik, csak sajnos nem fognak velük akármit sem csinálni, mert ezt mutatja a tapasztalat. Mondjuk bizonyára én is bolond vagyok, hogy ilyesmivel foglalkozom virágvasárnap, de hát már a csapból is ez folyik és ez roppant bosszantó. Én magam azt sem értem például, emberek hogyan bízhatnak pénzt olyan cégre, amelyet úgy hívnak, hogy Hrurira?
*
A szélhámos bróker cégek egymást követő bedőlése örömujjongást váltott ki az ellenzéki közvéleményben, hiszen nálunk, ha sok pénzt lopnak el, akkor abban biztos benne volt a politika keze is. Ki mint él, úgy ítél. Esztelennél esztelenebb javaslatok hangzanak el új választások kiírásától Orbán Viktor letartóztatásáig. Megfigyelhető egy érdekes fordított arányosság: minél kisebb egy párt, annál hülyébb bejelentést tesz ez ügyben. Mindezen megtorló intézkedések alapjául az a kérdés szolgál, hogy miért nem cselekedett a kormány? Ami nyilván magába hordja azt, hogy cselekedni tudott volna bármit is. Érthető is e szent hevület, hiszen a dolog alkalmasnak mutatkozik némi politikai haszon learatására, még ha az értelmi megokoltság kissé hiányos, akkor is. Jól látszik, hogy szokás szerint túlragozzák a dolgot, ami azzal járhat, hogy szándékaik a visszájukra sülnek el és röhögésbe fullad az egész. De ez legyen az ő bajuk.
A mi bajunk viszont az, hogy Magyarország úgynevezett „jogállam”, ami ez esetben is azt jelenti, hogy az elkövetők maximum néhány év előzetes után kiszabadulnak és még az is előfordulhat, hogy Strasbourgban kártérítést ítélnek majd meg nekik az elszenvedett szörnyűségekért, mint szegény elnyomott Hunvaldnak. Ahelyett, hogy a Quaestor-székház előtt statuálnának rajtuk példát, ahogyan azt az ügy 32 ezer károsultja szeretné. A „jogállam” ugyanis itt azt jelenti például, hogy őket, a brókereket is megilleti az „ártatlanság vélelme”. Megilleti őket továbbá mindaz az ügyvédi sumákolás, időhúzás, hazudozás és agyszikkasztó jogi bravúr, ami egyébként bármelyik csirketolvajt is megilletne, csak nekik általában nincs rá elég pénzük. A jogegyenlőség már csak ilyen: a milliomosnak is joga van a híd alatt aludni – ahogyan Marx elvtárs találóan megjegyezte.