Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
A vádat azonban egy egész életút cáfolja. Orbán nemcsak fiatalon feszegette a rendszer kereteit, de aztán mindent meg is tett annak szétrobbantásáért.
„Akkortájt Orbánt a felelőtlensége, a megfontolatlansága, a forró feje miatt bírálták sokan. Ellen-ben ma azt a vélekedést élesztgetik vele szemben, hogy a nyolcvanas évek elején a kommunista rezsim szolgálatába lépett. A már korábban is elhangzott gyanút felerősíti, hogy most az egykori politikai harcostárs, Simicska Lajos dobta a köztudatba mint lehetőséget. A vádat azonban egy egész életút cáfolja. Orbán nemcsak fiatalon feszegette a rendszer kereteit, de aztán mindent meg is tett annak szétrobbantásáért. Ráadásul 1982-es dokumentum igazolja ügynöki beszervezésének sikertelenségét, az az úgynevezett A karton pedig, amely esetleges társadalmi kapcsolati mivoltáról tanúskodna, ön-magában még nem bizonyít semmiféle együttműködést. Hogy a politikai harcostárs miért épp most, harminc év közös munka után vált hangot, arra magyarázatul szolgálhat kettejük kapcsolatának végzetes szétforgácsolódása.
Bár a támadás az ország miniszterelnökét, a hata-lom legfőbb letéteményesét célozza, ez a friss és szomorú történet nem a bátorságot emeli középpontba. Új tényekről vagy új dokumentumokról sem szól. Csupán megváltozott idők megbolydult új érzéseiről, amelyek minden más szempontot háttérbe szorítva át akarják értékelni a múltat. Tényközlés helyett érzelmi, avagy sérelmi politizálás. (…)
A bölcsesség, az igazságosság és a mértékletesség nélkülözhetetlen erény. Békeidőben különösen. Ajánljuk szíves figyelmébe mindazoknak, akik kormányon, és azoknak is, akik épp a kormány ellenében fogalmazzák meg céljaikat.”