Ahány liberális demokrácia, annyi szokás

2014. július 31. 14:11

Röhögni fog Miniszterelnök Úr: amennyire az amerikai elnököt, annyira Önt is be lehet perelni hatáskörtúllépés miatt, és amikor ez sikeres volt, akkor Ön a helyén maradt.

2014. július 31. 14:11
Alkotmányjogászok
Így írnánk mi

Tehát a válasz arra, hogy mi történne akkor, hogyha – akár az Országgyűlés, akár bárki más kezdeményezésére - az erre jogosult szerv, azaz Magyarországon jellemzően az Alkotmánybíróság megállapítaná, hogy a miniszterelnök túllépte a hatáskörét, az, hogy a konkrét ügyön túlmutatóan semmi. Orbán Viktor pedig ilyen esetben addig maradhatna hivatalban, amíg le nem jár a megbízatása vagy az Országgyűlés többsége meg nem vonja tőle a bizalmat. Elég csak visszaemlékezni az elmúlt évekből azon esetekre, amikor az Alkotmánybíróság mondjuk kormányrendeletet – például ugyan nem parlamenti, hanem ombudsmani indítványra, éppen a hatáskör hiánya miatt a felsőoktatási röghözkötésről szóló kormányrendelet egészét – vagy kormányhatározatot semmisített meg azért, mert azok kiadására nem volt hatáskör. Ha ezen alkalmak bármelyike során megszűnt volna bárkinek a megbízatása a kormányzatban, azt biztos észrevettük volna.

Az meg, hogy némi nehézségek árán ugyan, de Obama lendületesen elkormányoz a vele ellenséges törvényhozással szemben is, biztosan nem meglepő még a nyilván ezt is a nyugati világ haláltáncának részeként értelmező Bayer Zsoltnak sem, hiszen az ott egy tiszta elnöki rendszer. Amúgy a magyar parlamentarizmusban sem azért nem visz hatásköri vitákat az Országgyűlés a kormánnyal szemben az Alkotmánybíróság elé, mert ne lenne erre módja (igazság szerint több is lenne), hanem mert a kormánytöbbség és az ő bizalmát élvező kormány között politikai értelemben még akkor is ott lenne az egyenlőség, ha a jelenlegi, értékelhető önálló cselekvést és gondolatot a képviselők számára alig engedő hatalmi gyakorlat nem lenne.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2014. július 31. 19:28
Alkotmányjogászok? Név szerint????? Addig pofa be!
kispufi
2014. július 31. 16:40
óh, alkotmányjogászok. már megint egy hangzatos elnevezésű független szakmai szatellit.
Csigorin
2014. július 31. 15:00
Es akkor mi a jobb, ha egyetlen ember kormanyoz a valasztott orszaggyulessel szemben is (tiszta elnoki rendszer, usa tipus), vagy ha addig es csak addig kormanyozhat a valasztott vezeto, amig a valasztott orszaggyules bizalmat elvezi? mert csurheted-csavarhatod, az utobbi demokratikusabbnak tunik. Ha a kormanyfo elvesztene az orszaggyulesi tobbseget, vagy egyszeruen az orszaggyulesi kepviselok bizalmat, akkor nem lenne szukseg empeachmentre, meg perelgetesekre, hanem aznap mar repulhetne is mint a huzat.
Burmin
2014. július 31. 14:51
Sólyom anno tett egy gyenge kísérletet,de a szadi megmentette Ferit. Később a pletyó szerint Brüsszelből szóltak hogy húzzon a ...csába. Jött a pislogi...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!