Visszhangzik Európában: ez a megállapodás nagy győzelmet jelent Magyarországnak
Ausztriát kellett meggyőzni.
Tény, hogy Németország végrehajtotta a maga kis sokkterápiáját. Tény, hogy a déli államok ezt rettentő sokáig halogatták.
„Nehezemre esett elképzelni, hogy Németországról (és Európáról) a diplomáciát a gyengeség jelének tartó Orbán Viktor kertes-gyerekes hasonlatánál lehet kevésbé helytálló elképzelést vázolni, de természetesen Orbán kritikusai mindig tudják bizonyítani, hogy a magyar ellenzék és értelmiség sem teljesít jobban, mint a kormány. Ezúttal Pogátsa Zoltán fejtette ki, hogy az Európai Unió lényege, hogy a németek a jóléti rendszer leépítésével és saját munkásaik sanyargatásával előállított olcsó termékkel szorítják ki az egyre versenyképesebb dél-európai államokat is saját piacaikról, ezzel mintegy »szoft« hódításra használva az EU-t, amivel végül a gazdag német menedzserek járnak jól.
Az érvelésben se tank, se gyerek, úgyhogy nézzük a tényeket és a számokat.
Tény, hogy Németország végrehajtotta a maga kis sokkterápiáját, és tény, hogy számos más európai állam is, többek között a baltiak és Lengyelország. Tény, hogy a déli államok ezt rettentő sokáig halogatták. Jegyezzük meg, hogy Magyarország sem járt ebben az élen, sőt. Tény, hogy általában a sokkterápiát meglépő államok gazdasága jobb állapotban van, mint azoké, akik halogatták, kihagyták, vagy felemás módon hajtották végre. (...)
Az adatokból és némi újságolvasás után az is látszik, hogy az egyes dél-európai államok eltérő okokból vannak bajban. A görögök például pont azért, mert bajosan hihető, hogy a gazdaság ereje ekkora béremelést megengedett volna – együtt a versenyképességet szintén nem javító többi feltétellel, mint például a kolosszális adóelkerülés, vagy a bizarr prémiumok (a fizetésen felül a tényleges munkába járásért, a pontos munkakezdésért, és a kézmosásért, például).”