„- A magyar kormány szerint az Európai Unióban összeesküvést szőnek Magyarország ellen a kontinens baloldali pártjai, és Ön lenne ennek az összeesküvésnek a vezetője. Igaz ez?
- Természetesen nem. Nincs semmiféle összeesküvés Magyarország ellen. Helyette egy teljesen szokványos, normális eljárás van folyamatban, amelyben az Európai Bizottság azt vizsgálja, hogy a budapesti kormány betartja-e azokat a normákat, amelyek az unióban mindenkire érvényesek és kötelezőek. Azokat a normákat, amelyeket Magyarország a csatlakozási szerződésben vállalt. Ezt a magyar kormányfő Orbán Viktor is nagyon jól tudja, tisztában van az Európai Unió lényegével. Olyannyira, hogy országa nevében segítségért fordult tavaly az Európai Bizottsághoz, anyagi támogatást kért a magyar gazdaság nehéz helyzetére hivatkozva. Azt várja, hogy az Európai Unió támogassa a magyar hitelfelvételi terveket a Nemzetközi Valutaalapnál.
- Mégis Budapesten szinte háborús hangulat uralkodik, és a magyar kormányfő azt sugallja a választóknak, hogy harc folyik hazájuk ellen, lejáratják a magyarokat, jogtalanul vonják kérdőre vezetőiket, beavatkoznak az ország belügyeiben, ezért meg kell védeni a magyar szuverenitást Brüsszellel szemben.
- Azt, hogy a magyar kormány betartja-e az uniós alapszerződést, az Európai Bizottság vizsgálja, tehát nem az Európai Parlament baloldali frakciója. Az Európai Bizottság elnöke José Manuel Barroso jobboldali politikus. Viviane Reding igazságügyi és alapjogi ügyekért felelős biztos, aki a Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárásban vezető szerepet játszik, szintén néppárti, jobboldali politikus. Ahhoz a párttömörüléshez tartozik, amelyhez a konzervatív magyar miniszterelnök, Orbán Viktor is. Az Európai Parlamentben a jobboldali képviselők vannak többségben, tehát szó sem lehet semmilyen baloldali ármányról a jobboldali magyar kormánnyal szemben. Nem születhet egyoldalú, baloldali színezetű döntés. Az uniós vizsgálatok célja az, hogy feltárják, vajon Magyarországon olyan törvények születnek-e, amelyek összhangban vannak az uniós normákkal, vagy nem. Kizárólag erről van szó, és semmi másról. Bármilyen más hátsó szándék esetén nem hívtam volna meg például Brüsszelbe Orbán Viktor kormányfőt, hogy itt fejthesse ki a véleményét, és védhesse meg álláspontját az Európai Parlamentben. (...)
- A vezető magyar kormánypárt, a Fidesz szerint Európa a keresztény értékeken nyugszik, és ennek megfelelő értékeket kívánnak Magyarországon is uralkodóvá tenni. Mindezt az új alkotmányban is rögzítették.
- Európa nem csak keresztény, de zsidó is, muzulmán is, laikus is. Sokszínű, tehát nem lehet azt mondani, hogy bármelyik értékrend egyeduralkodó lenne a kontinensen. Nagyon jó példa erre az én hazám, Németország is, ahol több millió török polgártársunk él, akik nem keresztények, hanem a muzulmán vallást gyakorolják. Különösen fontosnak és nagy értéknek tartom, főleg a történelmi előzmények miatt, hogy Németországban egyre több zsidó él, mára azt lehet mondani, hogy egészen színes zsidó társadalmi és kulturális életet lehet tapasztalni. Európában nagyon erős gyökerei vannak az egyes vallási irányzatok mellett a laikus gondolkodásnak is. Akár Németországot, akár például Franciaországot nézzük.”