Kritikus értelmiséginek lenni megint veszélyes lett

2011. március 27. 13:01

Mivel a második filozófus-botránynak van valami szerény történelmi jelentősége, úgy döntöttem, fölveszem a kesztyűt. Interjú

2011. március 27. 13:01
A filozófus-perek kirobban(t)ásának egyik markáns tétele az volt, hogy ezek a tudósok semmi használhatót nem csinálnak, ókori szerzőket – Platónt – fordítanak magyarról magyarra, teljesen fölöslegesen.

A két egymást követő filozófus-botránynak, amely tavaly ősszel, illetve idén januárban kezdődött, az a járulékos, és nagyon negatív hatása, hogy fölkelti a közvélemény rossz ösztöneit. A filozófia a tudni nem érdemes dolgok tudománya. Ez egyébként a mindig is meglévő rosszindulatot eleveníti fel a filozófiával szemben – a filozófia első anekdotái közé tartozik, hogy Milétoszi Thalész fölfelé nézve az égre elbotlott egy kőben, és az eset tanúja, egy thrák cselédlány harsány nevetésre fakadt. Vagyis ez nagyon ősi sommázás: nem itt élünk, elszálltunk, fellegekben járunk, nem vagyunk életrevalók. Az ilyesmit valóban felerősítette a botrány; az emberek elkezdtek gondolkodni, mit is csinálnak ezek a filozófusok, és még jeles tudósok is fölvethették azt a kérdést: ha a filozófusok nem járnak be a munkahelyükre, akkor ott valami nagy baj van az értékrenddel.

De a szereplők ismeretében felmerülhet, hogy ez nem más, mint hatalmi, politikai harc.

Ebből a szempontból a két filozófus-botrányt szét kell választani. Az első nem közpolitikai, hanem szakmapolitikai volt: egy új intézetigazgató abszurd önkényeskedése ellen tiltakozott az egész magyar filozófiai élet, sőt a nemzetközi is. Ahogy elnézem, hasztalanul. A második tisztán politikai indíttatású volt, nem is titkolták, hiszen a kampány célja is azonnal meg volt jelölve: azokról a liberális filozófusokról, akik erkölcsi magaslatról bírálják a jelenlegi hatalmat, hirtelen kiderítették, hogy csalnak, lopnak és talán éjszakánként még be is törnek.

El is siratta utána a demokráciát egy interjúban.

Távol álljon tőlem, hogy azért vonjak le bizonyos konzekvenciákat, mert megsértettek. Ezek a következtetések jóval korábbiak és talán ok-okozati viszonyuk is fordított. Már tavaly nyáron a jogállam folyamatos és teljes lebontásáról beszéltem, ennek csak mellékjelensége a második filozófus-botrány, amelynek magam is egyik főszereplőjévé váltam. Jóllehet a vizsgálat még hajánál fogva sem tudott előrángatni semmiféle szabálytalanságot az általam vezetett kutatócsoporttal kapcsolatban, a nevem mégis ott virított – s virít még ma is – nagyra becsült kollégáimmal együtt a rágalmazó újságoldalakon.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
civilina
2011. március 28. 10:48
"...megmerte mondani az igazat az MSZP politikusainak ezért elárulták, megvágták beszédét..." Megvágták a beszédét?! Hiszen mindenhol olvasható a teljes beszéd az interneten! Nem volt szükség megvágni ezt a beszédet, mert ebből a beszédből sehogy sem lehetett jól kijönni. Csak egy példát említek: "kurva ország". Micsoda link, erkölcsi hullának kell ahhoz lenni, hogy egy miniszterelnök ilyent mondjon az általa vezetett országra! Ezért az országért őseink közül sokan az életüket áldozták. Egy kurva országért érdemes volt? "...amikor azt mondta hazudtunk, azt éppen Medggyesy Péter politikájára értette..." "...nyilvánvalóan végig hazudtuk az utolsó másfél-két évet..." - idézi Tanos kommentelő társunk az őszödi beszédet. Ha ehhez valamit hozzátennék, nem lenne igaz.
marko11
2011. március 28. 10:42
"...a magyar demokratikus ellenzék egyik fontos alakja." Hát, igen! 20 (+10) évig ebből a legendából éltek! (legenda= mendemonda) lásd még "Az ügynökök a paradicsomba mennek" c. filmet! ezt a "kritikus értelmiségi" radnótit még a gréczynél is jobban utálom! talán még a gyurcsánynál is!
kispufi
2011. március 28. 09:53
radnóti elvtársnak veszélyes kritikus értelmiséginek lenni. hajh, mennyivel szebb és könnyebb volt szervilis értelmiséginek lenni, baszkikám...
tanos
2011. március 27. 22:54
T. dbeata! 2011. március 27. 21:48 Ezt irja: “Holott teljesen világos, amikor azt mondta hazudtunk, azt éppen Medggyesy Péter politikájára értette. Mégis Ferire nyomták rá a bélyeget, pedig ő 2006-ban a kormány alakítás előtt Öszödön, éppen azt akarta elmondani, hogy nem lehet a népnek hazudni, nem lehet több pénzt adni, mint ami van.” Remelem tudja, hogy az amit On leirt az nem igaz? Az oszodi beszed vonatkozo reszlete ugyanis igy hangzik: “Nincsen sok választás. Azért nincsen, mert elkúrtuk. Nem kicsit, nagyon. Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, amit mi csináltunk. Meg lehet magyarázni, nyilvánvalóan végig hazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz. Annyival vagyunk túl az ország lehetőségein, hogy azt, mi azt nem tudtuk korábban elképzelni, hogy ezt a Magyar Szocialista Párt és a liberálisok közös kormányzása valaha is megteszi. És közben egyébként nem csináltunk semmit négy évig. Semmit. Nem tudtok mondani olyan jelentős kormányzati intézkedést, amire büszkék lehetünk azon túl, hogy a szarból visszahoztuk a kormányzást a végére. Semmit. Ha el kell számolni az országnak, hogy mit csináltunk négy év alatt, akkor mit mondunk ?” Gyurcsany ezt mondja: “…nyilvánvalóan végig hazudtuk az utolsó másfél-két évet.” Ebbe az utolso masfel-ket evben Gyurcsany volt a miniszterelnok. Tovabba ezt mondta Gyurcsany: “És közben egyébként nem csináltunk semmit négy évig.” A hivatkozott negy evben, Medggyesy es Gyurcsany egymast kovetoen (felidos valtassal) toltottek be a miniszterelnoko posztot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!