Az izraeli miniszterelnök megköszönte Orbán Viktor meghívását
Orbán Viktor péntek reggel hívta meg Benjámin Netanjahut Magyarországra.
Az ultranacionalizmust és a teljes rendszerváltozás igényét megtalálhatjuk a fasizmus minden változatában. Orbán Viktor nemzeti együttműködésének rendszerében is.
„Nézzük meg, mik voltak Gömbös politikai elképzelései, mik voltak a hívószavai, és hasonlítsuk össze ezeket Orbán Viktor kedves témáival. Itt Vonyó József munkáira támaszkodom. Az erős állam követelése, antiliberalizmus, antibolsevizmus, függetlenség, az ország szuverenitása, megvédendő értékek, Magyarország vezető szerepének megalapozása a régióban, a magyarság világtörténelmi küldetése, nemzeti célok hangsúlyozása, erőgyűjtés, amit »alkalmas időben alkalmazni« lehet. Ugye ismerősnek hangzanak? Aztán »az a magyar föld, amely elvétetett a magyartól, a magyarnak visszaadassék«. Nemzeti kultúrát kell megteremteni, nem szabad a nyugatot majmolni. Nemzeti szellemű nevelésre, illetve erős, egészséges polgárokra van szükség, ezért támogatni kell a sport ügyét. Meg kell reformálni az iskolarendszert, amelynek alapfeladata a jellemnevelés az ismeretközlés rovására. Gondolom, ezek az elképzelések is ismerősek, hiszen Hoffmann Rózsa szájából naponta hallhatunk hasonló kijelentéseket. Az egyénnek alá kell rendelnie saját érdekeit a nemzet érdekeinek. Erős államra van szükség, amely megszervezi, szabályozza az egyént. (...)
Mit lehet kezdeni az orbáni vízióval, amely annyira hasonlít Gömböséhez? Ezen morfondírozva jött segítségemre Mark Pittaway brit történész, aki a modern magyar történelemmel foglalkozik, és remekül ismeri a korszakot. Ő volt az, aki felhívta a figyelmemet Roger Griffin, brit politikai filozófus »generikus fasizmus« definíciójára. Mivel szélsőjobboldali politikai irányzatok majdnem minden országban fellelhetők különböző variációkban, Griffin olyan definícióval próbált meg előállni, amely a szélsőjobboldal összes permutációjában érvényes. Rájött, hogy a »generikus fasizmus« legkisebb közös nevezője a nemzeti palingenezis, pontosabban »a fasizmus egy olyan politikai ideológia, amelynek mitikus magva, annak összes változatában, palingenetikus formája a populista ultranacionalizmusnak« (Fascism is a political ideology whose mythic core in its various permutations is a palingenetic form of populist ultra-nationalism). Ha véletlenül valakinek hirtelen nem jutna eszébe, mit is jelent a palingenezis, hadd frissítsem fel emlékezetét. Palingenezis újjászületést, megújhodást jelent. A populista ultranacionalizmust és a teljes rendszerváltozás igényét valóban megtalálhatjuk a fasizmus minden változatában. Attól félek Orbán Viktor nemzeti együttműködésének rendszerében is.”