Trump zöld utat adott Putyinnak: jöhet az amerikai-orosz szuperrangadó

Donald Trump támogatja Vlagyimir Putyin azon ötletét, amely szerint amerikai és orosz profi jégkorongozók mérkőznének meg egymással az Egyesült Államokban és Oroszországban.

Nemcsak sportszakmai, de szórakoztatóipari szempontból is mintaértékű, ahogyan az Egyesült Államokban egy-egy mérkőzést felvezetnek, felépítenek a kiemelt sportligákban, és a lényegről, magáról a játékról az ukrajnai háború sem tereli el a figyelmet. Helyszíni tapasztalatok hat jégkorong- (NHL) és két kosárlabdameccsről (NBA) a világ legerősebb bajnokságaiból, Torontótól New Yorkon és Washingtonon át Miamiig.
A Garden ezer arca – lássunk ebből néhányat! Az 1964-ben átadott
A helyi hangosbemondó által mantraszerűen ismételgetett jelzős szerkezet nem csupán üres marketingfogás: Madonnától a U2-n át Billy Joelig számos világsztár szinte hazajár ide, tucatszámra lép fel teltház előtt. Elton John a 60. születésnapi koncertjét is a Gardenbe vitte, elmondása szerint megannyi szép emléke miatt magától értetődő volt a helyszínválasztás.
Az örökké nyüzsgő Manhattan szívében, a Times Square szomszédságában magasodó aréna állandó programkínálatában szerepel a New York Rangers hokisainak és a New York Knicks kosarainak mérkőzései.
Főként, amikor Original Six-rangadót játszanak a világ első számú jégkorongligájában. A kifejezéssel annak a hat csapatnak (Montréal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Boston Bruins, Chicago Blackhawks, Detroit Red Wings, New York Rangers) az egymás elleni meccsét fémjelzik, melyek a NHL első huszonöt szezonjában szerepeltek. Az elnevezés több okból sem tűpontos, de a Boston Bruins New York-i látogatása során alapvetően erre a hagyományra hegyezték ki a felvezetést. A hőskorból bejátszott felvételek az óriáskivetőn, a legkülönbözőbb ajándéktárgyakra vasalt minták mind azt harsogták, a játéknapon erre a mérkőzésre érdemes odafigyelni.
A Boston meggyőző magabiztossággal vezeti a ligát, és azon a csütörtöki estén is erődemonstrációt tartott. Mezőnyben nem ütközött ki markáns különbség, de a vendégek mindhárom harmad elejét megnyomták, kiváló helyzetkihasználásuknak köszönhetően 3-0-ra elhúztak, a Rangers csak szépíteni tudott.
A lelátón a rivalizálás dacára kedélyesen sörözgettek egymással a szurkolók, mindenféle elválasztás nélkül, vegyesen helyet foglalva. Nincs az utazó drukkereknek ráccsal, plexivel, körbekerített vendégszektor, megerősített rendőri biztosítás, ahogyan
Amellett, hogy sportszakmai szempontból a legmagasabb nívót képviseli mind az NHL, mind az NBA, a showbiznisz sem szorul háttérbe – de hogyan is lehetne mellékes a szórakoztatás pont az Egyesült Államokban?! A három-négy órás program minden pillanata ki van találva, látványos fényjátékkal, tippversennyel, karaokecammel vagy épp a lelátóra miniágyúval fellőtt pólóval dobják fel a hangulatot a szervezők. A büfékben az étel- és italválaszték a legkényesebb ízlést is kielégíti, hotdog, hamburger, szusi, ázsiai tészta, marhaszegyes szendvics, kóser stand a körüljárószintek folyosóin két oldalon, de a Miami-Dade Arena igényesen kialakított tequilabárja is nagy sikerrel üzemel.
A meccsek körítésének szerves része, nélkülözhetetlen eleme a kezdés előtt élőben előadott himnusz: hol az amerikait, hol a kanadait énekli el a meghívott előadó, ha pedig mindkét ország csapata érdekelt, akkor értelemszerűen a The Star-Spangled Banner és az O Canada is felharsan. A NY Rangers-Bostonon a Stranger Things tv-sorozatból ismert Gaten Matarazzo ragadott mikrofont.
A mérkőzés utáni legütősebb akciót a Heat pr-osai találták ki: a csapat kiválasztott szurkolói büntetőt dobhattak onnan, ahol percekkel korábban még a világsztárok rohangáltak. Nagyszerű ötlet, és tulajdonképpen simán kivitelezhető, a sebtiben leterített szőnyegnek köszönhetően pedig az utcai cipő pora sem lepi be a parkettát. A sajtó sem panaszkodhatott, 566 oldalas kiadvány segítette a felkészülésben, arra pedig a médiának beállított wifi-kód (Heat3xChamps) is emlékeztetett, hogy a Miami három bajnoki győzelemmel büszkélkedhet.
A napsütéses Floridából a 20-25 fokkal hűsebb New Yorkba térben és időben visszarepülve: az említett Original Six a hagyományokról szól, de a Vegas Golden Knights érkezése is lázba hozta a helyieket. A nevadai franchise mindössze hat éve kapcsolódott be az NHL-be, ám mindjárt az első idényében elképesztő bravúrt hajtott végre, Stanley Kupa-döntőig menetelt. A Gardenben nem a legszebb napjait idézte, 3-1-es hátrányban mindent egy lapra feltéve rohamozott, de a kitámadás visszaütött, üres kapus góllal vitték be a hazaiak a kegyelemdöfést.
A vendégszurkolók duplán lógathatták az orrukat, hiszen a számukra keserűen végződött kirándulás anyagilag is komoly érvágást jelentett. Egy chicagói székhelyű cég évről évre megvizsgálja, melyik klubnál mennyit kell kicsengetni a meccsélményért. Az indexhez egy négytagú család költéseit – négy középkategóriás, nem prémium belépő, négy hotdog, két-két sör és üdítő, két szuvenírsapka és a parkolójegy – veszik alapul. A Rangersnél 645 dollárra, mintegy 232 ezer forintra jött ki a szumma a legutóbbi kutatásban, csak egy sörért 17 dollárt, 6100 forintot kell leszurkolni. Igaz, a Vegas (650 dollár), a Seattle Kraken (673) és a Toronto Maple Leafs (698) ennél is húzósabb árakat állapított meg.
de Maple Leafs-es baseballsapkában falták a homáros szendvicset a St. Lawrence piacon is. A csapat országszerte hihetetlenül népszerű, ezért különösen ügyes húzás, hogy a központi pályaudvar lényegében összeolvadt a Scotiabank Arenával. A játékosok maximálisan kiszolgálták a világ minden tájáról érkező fanokat, lüktető összecsapáson, hosszabbítás után gyűrték le 5-4-re a Florida Pantherst. Toronto kétségkívül a világ egyik hokifellegvára, a város fő látványosságai közé tartozó Jégkorong Hírességek Csarnokában az ereklyék között azok is órákig tudnak nézelődni, akik a sportágért amúgy nem rajonganak.
A Gardennel és a torontói csarnokkal szemben a UBS Aréna némileg kiesik a vérkeringésből, de a New York Islanders kifejezetten büszke lehet 2021 novemberében elkészült új otthonára. A létesítmény egészen lenyűgöző, igaz, a feltételek adottak is voltak hozzá, nagyságrendileg 360 milliárd forintnyi dollárt költöttek rá. A kifogástalan akusztikájából a Canadiens elleni diadalon ízelítőt kaptunk.
Bőven van tehát, ami a pályán és azon kívül leköti a figyelmet, s szerencsére a politikát, konkrétan az amerikai közbeszédet is uraló orosz-ukrán háborút sikerül az arénákon kívül rekeszteni. A nyolc meccs egyikén sem lehetett orosz vagy ukrán zászlót felfedezni a lelátón, esetleg bármilyen vonatkozó rigmust hallani, holott az NHL-ben hemzsegnek az orosz játékosok. Olyannyira, hogy
A csapatkapitány ráadásul sohasem rejtette véka alá Vlagyimir Putyin orosz elnök iránti szimpátiáját, ám azzal, hogy 2005 óta oroszlánrészt vállal a Capitals sikereiben, még ezt is megbocsátják neki a fővárosban. A politikának nincs helye a sportban – Washington sportszerető népének óhajához ezúton csatlakozunk.
A BESZÁMOLÓ ALAPJÁUL SZOLGÁLÓ MÉRKŐZÉSEK:
New York Islanders–Montréal Canadiens 2–1
New York Rangers–Montréal Canadiens 1–2
Toronto Maple Leafs–Florida Panthers 5–4 – hosszabbítás után
New York Rangers–Boston Bruins 1–3
Washington Capitals–Pittsburgh Penguins 3–2 – szétlövéssel
New York Rangers–Vegas Golden Knights 4–1
Miami Heat–New Orleans Pelicans 100–96
Miami Heat–Boston Celtics 98–95
A nyitókép: Czövek Oszkár / Mandiner