Száz éven túl is kiröhögte az öregkort
Csisztu Zsuzsa sportújságíró, többszörös tornászbajnok és olimpikon életére különösen nagy hatással volt Keleti Ágnes. A legemlékezetesebb pillanatokról beszélgettünk.
„Megtapasztaltam 8500 méter fölött, hogy milyen egy képzeletbeli mászótárshoz beszélni. Az oxigénhiány komoly hallucinációt és állva alvást is hozhat, a fagyás szinte természetes" - mesélte Suhajda Szilárd, aki az első magyar lehet, akinek oxigénpalack és serpác nélkül sikerülhet feljutni az Everestre - VIDEÓ.
Suhajda Szilárd lehet az első magyar hegymászó a történelemben, aki serpák és oxigénpalack nélkül juthat fel az Everestre, oda, amelynek elérésébe eddig minden magyarnak beletört a bicskája. Elérni a csúcsot és nem meghódítani, hiszen ahogy a komoly hegymászók mondják itt hódításról szó sincs, boldog és hálás lehet minden mászó, ha a hegy és a természet hozzájárul a csúcsra jutáshoz. Pintér László szakíró és hegymászó kommentátor kolléga megérteti velünk, mit is jelent palack és segítők nélkül mászni és milyen brutális következményekkel járhat az oxigénhiány és a fagyás odafönn.
A Föld nyolcezresei közül 5 legdurvábbként számon tartott Big Five-ból kettőt, a K2-öt és a a Föld negyedik legmagasabb hegycsúcsát, a Kína (Tibet) és Nepál határán fekvő Lhocét Suhajda Szilárd teljesen egyedül teljesítette már, tavasszal pedig nekiindul az Everestnek. A halálfélelemmel is dacoló hegymászó történeteiből van mit tanulni. Íme a videó:
A nyitóképen: Suhajda Szilárd. Fotó: Lékó Tamás/CSC