Mi volt az első gondolata, amikor megtudta, hogy 2021-ben ön lesz a Szepesi-díj kitüntetettje?
Azt mondtam, ez szinte hihetetlen! Már csak azért is, mert e díjat korábban rádiósoknak-tévéseknek ítélték oda, ezt a sorozatot szakította meg tavaly Lakat T. Károly barátom, aki meg is hívott az ünnepségére. Akkor
nem is sejthettem, hogy egy év múlva én leszek a kitüntetett.
Óriási megtiszteltetés, hogy az MSÚSZ főtitkára, dr. Dénes Tamás mondta el a laudációt, és az elnök úr, Szöllősi György adta át a díjat.
Predesztináció - eleve elrendelés – hangzott el ebben a bizonyos laudációban. Többek között édesapjára, a legendás Ábelre, az 1938-as világbajnokság második legeredményesebb játékosára, a magyar futballtörténelem hetedik leggólképesebb válogatott csatárára utalva. Milyen szülő volt Zsengellér Gyula ?
Nagyszerű! Élete minden pillanatában éreztette, hogy mi vagyunk a számára a legfontosabbak, de mindig a saját feje után ment, és az élet őt igazolta. 1947-ben ötéves voltam, és apám október 19-én, egy Újpest – Fradi derbi másnapján – a meccset egyébként 5-1-re nyerték meg – fogta magát, felült a repülőgépre és meg sem állt Rómáig, ahol a már a Farkasok magyar származású sportigazgatója, Senkey Imre várta. Anyámmal 1948 februárjában kimehettünk, emlékszem, apám egy nagyon szép, emeletes házban lakott, és olyan személyiségekhez is bejutottunk, amit földi halandó nem is remélhet. Elég, ha csak XII. Pius pápát említem meg. Apám és anyám is azért küzdöttek, hogy újra együtt legyen a család, hiszen a másfél éves húgomat Magyarországon, rokonoknál kellett hagynunk. Apám természetesen azt szerette volna, hogy mindannyian költözzünk ki, de abban a rendszerben ezt nem lehetett megoldani, éppen ezért anyám a hazaköltözést és a gyermeknevelést választotta. Nyilván ezt megbeszélték egymással, de apám bárhol is járt a világban, sosem feledkezett meg rólunk.
Amikor például leérettségiztem, küldött nekem egy lenyitható tetejű Fiat 600-ast, el lehet képzelni, hogy 1960-ban mekkora csodát jelentett ez Újpesten, ahol nekem volt egyedül autóm az egész kerületben.
De nyugodt szívvel említhetem egész Budapestet, hiszen nem sok ilyen autó volt ekkoriban Magyarországon, tehát az egész városban szinte mindenki a csodájára járt. Apámnak és ennek a járgánynak köszönhetően ezek után a csajozás sem jelentett gondot, hiszen kis túlzással, friss érettségivel a zsebemben, azt a lányt szedtem föl Újpesten, és bárhol a környéken, akit csak akartam. Visszatérve apámra: Olaszország után Ciprusra költözött, ott elvett egy Marika nevű görög hölgyet, és a történtek után 1971-ben járt újra Magyarországon. De még egyszer hangsúlyozom: folyamatosan tartottuk a kapcsolatot, sosem feledkezett meg rólunk. 1971 után bármikor járt itthon, első útja mindig a szülővárosába, Ceglédre vezetett.