Napelemválság: durva túltermelés és árháború

2025. január 15. 08:37

Kína napelemgyártása tavaly elérte az éves globális kereslet kétszeresét (1200 GW), de a túltermelés és az árháború 60-80 százalékos árcsökkenéshez és 39 nagyobb helyi vállalati veszteséges működéséhez vezetett.

2025. január 15. 08:37

Közel négy éve, 2021-ben Hszi Csin-ping kínai elnök a 2060-as céldátumot jelölte meg a zéró emissziós kibocsátás eléréséhez, ennek érdekében 2030-ig 1200 GW nap- és szélenergia-kapacitás kiépítése került az állami tervekbe. A szektor a politikai támogatás mellett jelentős, 50 milliárd dollárnyi tőkét is vonzott 2011 és 2022 között, aminek köszönhetően az országban 1 millió cég működik a napenergia-iparban, illetve annak beszállítási és ellátási láncaiban.  

Érdekességképpen: Kína napelemtermelése már tavaly elérte 1200 GW-ot, ami az éves globális kereslet kétszerese!  

A túltermelés hatására nem meglepő, hogy a múlt évben a nagykereskedelmi és az átvételi árak jellemzően a gyártási költségek alá estek, 60-80 százalékos árcsökkenést eredményezve a szállítási lánc teljes spektrumában. 

A South China Morning Post anyagából az is kiderül, hogy az 5 millió embert foglalkoztató szegmensben 121 tőzsdén bejegyzett cég található, és közülük tavaly 39 számolt be veszteségről. A globálisan is az egyik legnagyobb gyártó, a Longi Green Energy Technology például a dolgozói 5 százalékát elbocsátotta.  

Az is megrázta a piacot, hogy Kínában a tavalyi napelem-telepítés bővülése elmaradt a várakozásoktól. Bár a növekedés 28 százalékos volt, ez jóval elmaradt a két évvel ezelőtti 55 százaléktól. 

A túltermelés miatt először a kínai kormány próbált meg beavatkozni a szabályozói oldalon, az újonnan csatlakozó cégeknél 20-ról 30 százalékra növelték a minimális tőkekövetelményeket, emellett 80 kWh/kg-ról 60 alá korlátozták a meglévő poliszilícium-gyártók villamosenergia-fogyasztását, korlátozva a korszerűtlenül termelő kisebb üzemek működését, illetve elindulását. A napelemes termékek exportadó-visszatérítését is 13-ról 9 százalékra csökkentették, hogy felgyorsítsák az iparági konszolidációt.  

Jessica Jin, az S&P Global elemzője szerint azonban a kormányzati intézkedéscsomag inkább az újonnan piacra lépő cégeket korlátozza, nem a már meglévőknek segít a konszolidációban. 

A fentiekre válaszul, azaz túltermelés és az árháború enyhítésére a Kínai Fotovoltaikus Ipari Szövetség (CPIA) egy önszabályozó megállapodást kezdeményezett 33 nagy gyártóval. Az egyezmény célja az volt, hogy termelési kvótákat és árminimumokat állapítsanak meg a piac stabilizálása érdekében. Azonban több kisebb gyártó már az elejétől fogva figyelmen kívül hagyta a 0,68 jüan/watt ajánlott árminimumot, ami tovább súlyosbította az árversenyt. Így kérdéses, hogy az OPEC-stílusú hozzáállás megoldja-e a túlkapacitási problémákat és elősegíti-e a piaci konszolidációt, vagy csak az iparág „önmentő” akciójaként lehet rá tekinteni.  

Az iparág konszolidációja 

A piac konszolidációjának már vannak kezdeti jelei, mint például  

a vezető beszállító, a Tongwei az egyik riválisát, az amerikai Runergyt kívánja felvásárolni. Ezzel pedig irányítást szerezhet a cég Alabamában épülő gyára felett, így bejutva az Egyesült Államok piacára.  

Az ilyen lépések elősegíthetik az iparág stabilizálását, miközben a kisebb cégek lassan kiszorulnak a piacról. Kérdés, hogy ezt az USA mennyire nézi jó szemmel. 

A szektor vezető cégei, mint a Longi, a Trina Solar és a Kanadában alapított, de ugyancsak inkább kínainak tekinthető Canadian Solar, új megoldások fejlesztésével próbálnak versenyképesek maradni. A hátoldali érintkezős cellák, az N-típusú technológiák (az N a negatív töltésű hordozókra, azaz az elektronokra utal) és a PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) technológiák fejlesztése jó példák arra, hogyan igyekeznek alkalmazkodni a változó piaci körülményekhez a nagy, tőkeerősebb gyártók.  

További előny az ázsiaiak részéről, hogy a nemzetközi versenyben a kínai gyártók még mindig legalább 50 százalékkal olcsóbbak az európai versenytársaknál, beleszámolva a nemrégiben kivetett vámterheket is. Az USA, az EU és India részéről bevezetett szigorú nemzetközi vámok és korlátozások miatt  

a kínai napelemgyártók új, alternatív piacokat keresnek a Közel-Keleten, Délkelet-Ázsiában és Afrikában. 

A szakértők szerint két út áll a kínai napelemipar előtt. Az egyik, hogy a cégek közötti koordináció stabilizálja az árakat és mérsékli a túltermelést, vagyis sikeres lesz az önszabályozás és az együttműködés. A másik, hogy folytatják az árháborút, ami gyors konszolidációt eredményezhet, de súlyos csődöket és jelentős gazdasági veszteségeket okozhat. A svájci UBS bank becslése szerint azonban évek kellenek a megnyugváshoz: a napelemek globális piaca 2027-re érheti el az egyensúlyi állapotot. 

Forrás: South China Morning Post

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/Ho Hvi Jang

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.  

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. január 15. 10:44 Szerkesztve
Kína napelemtermelése már tavaly elérte 1200 GW-ot, ami az éves globális kereslet kétszerese! ----- A Paksi Atomerőmű elektromos teljesítmény adatai ; 1. blokk, 2. blokk, 3. blokk, 4. blokk ; 515 MW, 513 MW, 517 MW, 509 MW ... = 2,54Gw x 365 = kb 1000 Gw sincs mert csak 927,1 GW. Itthon is van, viszont az EON nem veszi át ( nem engedi a rendszerébe visszatáplálni és nem is fizet már egyenértéket érte )
NokiNokedli
2025. január 15. 10:15
Zéró emisszió? A napelemek az általános felmelegedés okozói, hasonlóan a beton dzsungelekhez, bitumenes tetőkhöz: a fekete felületű napelemek napsütésben 65-70 fokra felmelegednek, fűtik a környéket. Ha helyettük zöld, erdő-mező lenne, az igen kevéssé melegedne, sőt még zoxygént is termelne. (Nyilván elmondható, hogy csillagos égnél viszont a napelemek jelentősen hűtik a környezetet.)
Beszélgető
2025. január 15. 09:39
Segítem az iparágat, idén veszek pár panelt. Csak kicsit bassza az agyamat, hogy az EU-s görények extra vámokat terheltek rá... Rendelek az alibabán kis tételben talán.
diodoro3
2025. január 15. 09:02
"A szektor a politikai támogatás mellett jelentős, 50 milliárd dollárnyi tőkét is vonzott 2011 és 2022 között," Mindeközben az EU mennyit költött erre, hogy versenyképes maradjon? Csak háborús játékokra az elmúlt 3 évben többet dobott ki az ablakon.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!