Lassan oldódnak a német gondok, jövőre térhet magához az ipar

2024. november 06. 09:57

A KSH friss adatai szerint szeptemberben még nem látszottak a fellendülés jelei a magyar iparban, főként a gyenge exportkereslet, azon belül is a német helyzet miatt. A tartós növekedéshez elengedhetetlen lesz a külső kereslet élénkülése, amely jövőre várható – értékeli a helyzetet a Makronóm Intézet elemzője.

2024. november 06. 09:57

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője 

Szeptemberben – a vártnál kedvezőtlenebb GDP-adat fényében – az ipar a várakozásoknak megfelelően alakult, éves szinten az ágazat termelése 5,4 százalékkal csökkent a naptárhatás kiszűrésével, de havi bázison is ismét mérséklődött a termelés, 0,7 százalékkal. 

Az ipari termelés tehát továbbra sem mutatja a kilábalás jeleit. Ebben a legnagyobb szerepet a külső kereslet gyengélkedése játssza. A KSH az első becslés keretében is csak annyit emel ki, hogy 

a járműgyártás, a villamos berendezés, valamint a számítógép, az elektronikai, az optikai termék gyártása ágazatokban történt visszaesés, amelyek mindegyike elsősorban exportra termel. 

Itt a legfőbb nehézséget továbbra is legfontosabb külpiacunk, a német ipar gyengélkedése okozza. Ezzel szemben az élelmiszer-, ital- és dohánytermék gyártása ágazat bővülni tudott, ezeknél nagyobb a súlya a belső keresletnek.   

A nagy megrendelések miatt javulnak a német kilátások  

Ismételten vegyes hírek érkeztek a német iparból. Szeptemberben az új rendelések volumene havi alapon 4,2 százalékkal nőtt, és ezzel már éves bázison is emelkedést láthatunk, 1,0 százalékosat. Az összképet ugyanakkor több tényező is árnyalja: egyrészt a szeptemberi bővülés az augusztusi 5,4 százalékos zsugorodás korrekciójaként is értelmezhető, másrészt a növekedést továbbra is leginkább csak a nagy értékű megrendelések húzzák, enélkül havi bázison csupán érdemben kisebb ütemben, 2,2 százalékkal emelkedtek a rendelések.  

Sőt, a megbízhatóbb háromhavi átlagot nézve negyedéves alapon is csökkenés történt a német ipari rendelések terén, ha nem vesszük figyelembe a nagyobb rendelések torzító hatását. 

Jövőre fellendülés várható 

Az ipar kilátásai kapcsán továbbra is jelentős a bizonytalanság, és ez a gazdasági kilátásokra is negatív hatással van. A fellendüléshez szükség van a külső kereslet rendeződésére, amely várakozásaink szerint csak a jövő évtől kezdődhet meg érdemben. Ugyanakkor a folyamatban lévő nagyberuházások termelőre fordulásával, amennyiben van kereslet, az ipar érdemi növekedési többletet adhat a gazdaság egészének. 

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: MTI/Komka Péter

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. november 06. 22:47
Talán azt kellene gyártani, amire éppen van kereslet. Nem arra várni, hogy arra legyen kereslet, amit éppen gyártanak.
gilou-au-clavier
2024. november 06. 12:58
Már látszik a fellendülés, jövőre jobb lesz! Mosmá' de tényleg hú de! Előzünk a kanyarban a hájtekkel, kipcsak pumanaszáddal, Ausztria 2030 a jelszó! Előre a természetes orbánizmus útján és köszönjük Kim Dzsong Un elvtárs dícsérő szavait! Már sorban állnak a mécsessel fűtő, lefejezett, megkéselt német tömegek millió is Nickelsdorfnál, nehogy az onokát is átműccsék ott a hanyatlóba'! Ilyen a taktaharkányi határban nem történhet és tanyasi csok is van! (Na jó, van egy-két késelő romungró, de ők hajráfideszesek...)
valaki-954
2024. november 06. 10:50
Ha elolvasom a Frankfurter Allgemeine legfrissebb elemzését, egyáltalán nem lennék nyugodt német. "„Gazdaságilag legnehezebb pillanat a Szövetségi Köztársaság történetében” Donald Trump választási győzelme biztosnak tűnik. Aki tíz vagy akár 20 százalékos vámot akar kivetni az összes importra, költségvetési szempontból kockázatos pályát követ, amely hatással lehet a világ többi részére, és nagyobb elkötelezettséget követel a NATO-partnerektől. Moritz Schularick, a Kieli Világgazdasági Intézet munkatársa a Szövetségi Köztársaság történetének gazdaságilag legnehezebb pillanatáról beszél. A Kínából érkező szállítások kereskedelmi akadálya miatt a német ipar értékesítési lehetőségei is szűkülnek. „Valószínűleg sok német vállalat gondolkodik azon, hogy termelését az Egyesült Államokba helyezi át” Az egyik lehetséges következmény: „Sok német cég valószínűleg azon gondolkodik, hogy a termelést az USA-ba helyezze át: elkerülje a vámokat és kihasználja a bőkezű támogatásokat”
NDAP1945
2024. november 06. 10:34
majd meglátja a libsi mikor kilő majd a magyar gazdaság
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!