Megható videó: A Lánchídnál kérték meg a fiatal külföldi lány kezét
Budapest a világ egyik legromantikusabb városa.
Májusban a hazai turizmus fellendült: a külföldi vendégéjszakák száma 20,9 százalékkal nőtt, a belföldi vendégéjszakák száma pedig 5,1 százalékkal emelkedett.A turizmusbővülését a javuló jövedelmi helyzet támogatja: jó idő esetén idén a szektor hozhatja a járvány előtti szintet, ami a gazdasági növekedést is segítené.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Májusban ismét lendületet vett a hazai turizmus. Az áprilisi megtorpanás átmenetinek bizonyult, abban az időjárás, valamint a húsvéthatás játszott szerepet. Az időjárás májusban sem volt kiemelkedően kedvező, a sokéves átlagnál ugyan melegebb volt, de sokkal csapadékosabb, ugyanakkor ez kevéssé befolyásolta az idei turisztikai adatokat.
Májusban ismét a külföldi vendégek húzták a turisztikai keresletet, itt
a vendégéjszakák száma a megelőző évhez képest 20,9, míg az év első öt hónapjában 13,0 százalékkal nőtt. Vagyis a külföldi vendégek továbbra is vonzó célpontnak tartják Magyarországot, így pedig tovább folytatódott a koronavírus-járvány utáni helyreállás.
Földrészek szerint Európa húzta a hazai turizmust, itt 22,7 százalékos bővülést mutat a vendégéjszakák száma. A kontinensen belül Lengyelországot és Romániát érdemes kiemelni, az innen érkezők által eltöltött vendégéjszakák száma több mint felével nőtt egy év alatt, de a spanyoloké és a franciáké is jelentős bővülést mutatott.
A belföldi vendégéjszakáké ezzel szemben csak kisebb mértékben, 5,1 százalékkal emelkedett, itt jobban befolyásolhatta a keresletet az időjárás. Kiemelendő viszont, hogy ahogy a külföldi vendégek esetében, úgy a belföldieknél is megfigyelhető, hogy
a vendégek száma gyorsabban nőtt, mint a vendégéjszakáké. Ez azt jelzi, hogy többen, de átlagosan rövidebb időre utaztak el pihenni a hónap során, mint egy évvel ezelőtt, és ez az utazási szokások változását is jelzi.
Régiós bontásban májusban csak két turisztikai térségben, Budapest és Pécs-Villány környékén csökkent a vendégéjszakák száma az előző évhez képest. Ellenben Debrecenben és térségében vagy a Sopron-Fertő régióban 20 százalék feletti bővülés volt tapasztalható – a húzóerő ezeknél is a külföldi turizmus volt, miközben annak visszaesése játszott szerepet Budapest és környéke, valamint a Pécs-Villány térség kedvezőtlenebb teljesítményében. A külföldi vendégéjszakaszám Gyula és térségében nőtt még kiemelkedő mértékben, ami a román turisták nagyszámú növekedésének köszönhető.
A turizmus emelkedésének hátterében továbbra is a reálbérek növekedése miatt javuló jövedelmi helyzet húzódik meg.
Kedvező időjárás esetén tehát van esély arra, hogy idén a turizmus a koronavírus-járvány előttihez hasonló számokat produkáljon, ami a gazdasági növekedésnek is érdemi támaszt jelentene.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Bodnár Boglárka
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.