Afrika jóvátételt követelne
Talán joggal, hiszen
a rabszolgaság eltörlésekor csak a rabszolgatartók kaptak kártérítést a veszteségeikért, nem pedig a rabszolgák.
Eddig a brit kormány nem reagált a jóvátételi felszólításokra, miközben a rabszolgatartó családok leszármazottai továbbra is élvezik az örökölt, kétes tevékenységgel összeharácsolt vagyont.
Barbados nemzeti jóvátételi munkacsoportja a rabszolgatartók leszármazottait vette célba. Tavaly decemberben felszólította Richard Drax konzervatív parlamenti képviselőt, akinek a családja egy hatalmas cukorültetvényt birtokolt a szigeten. Barbados azt akarja, hogy a família fizessen jóvátételt, különben a jövőben pereskedéssel kell szembenéznie. Az Oscar-díjra jelölt színész, Benedict Cumberbatch családjára is nyomást gyakorolnak, hogy fizessen jóvátételt cukorültetvények tulajdonlása miatt.
Az elmúlt néhány évtizedben Nagy-Britannia és a brit intézmények elismerték a rabszolgaságban és a rabszolga-kereskedelemben játszott szerepüket. A Bank of England 2020-ban kénytelen volt bocsánatot kérni a rabszolga-kereskedelemben való részvételéért. A feljegyzések szerint a hitelintézet 27 korábbi tagja, köztük 11 bankvezető és 16 igazgató birtokolt rabszolgákat vagy közvetlenül profitált a kereskedelemből.
A közelmúltban, amikor III. Károly király trónra lépett édesanyja, II. Erzsébet halála után, megerősödött a jóvátétel iránti igény. Még a brit közvélemény is komolyabb lépéseket sürget, mondván: a bocsánatkérés nem elég!
Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, Ghána elnöke 2022 augusztusában a jóvátételről és faji gyógyításról szóló csúcstalálkozón (Reparations and Racial Healing Summit) hangsúlyozta, hogy ezek a jóvátételek már régóta esedékesek. „A rabszolgaság öröksége nincs elrejtve, máig hatnak. Jelen vannak a mindennapi életünkben. Eljött az ideje tudatosítani, milyen mértékben fojtotta el Afrika gazdasági, kulturális és pszichológiai fejlődését, és hogy enyhítsük a rabszolgaság pusztító hatásait.”
A feljegyzések alapján bizonyos, hogy a rabszolgaság nem volt marginális vállalkozás a brit monarchia és alattvalói számára, ipari méretekben működtették azt. Ezért a brit politikai rendszernek és az ottani állampolgároknak ezen örökségek elismerésén túlmenően meg kell érteniük, hogy Afrika, Amerika és a Karib-térség lakossága számára a következmények még mindig nyílt sebet jelentenek.
(Forrás: Internationalist 360°)
Matus Tibor, a Makronóm Intézet elemzőjének írása.
Címlapfotó: shutterstock