Thomas Piketty volt a vendége az Economics and Beyond podcast műsorának. A francia sztárközgazdász legújabb könyvében, Az egyenlőség rövid történetében is alapvetően a vagyoni különbségek hátterét kutatja, nyilatkozata szerint szakítani akart azzal a hagyománnyal, hogy hosszabbnál hosszabb könyveket ír. Fő művében, A tőke a XXI. században című értekezésében, amely vízválasztónak bizonyult a közgazdaságtanban, azt boncolgatja, hogy a jövedelmi különbségek folyamatos növekedése beláthatatlan következményekkel járhatnak: az egyenlőtlenség az egyik legsúlyosabb problémát hordozza magában.
Társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek
Piketty gyakorlatilag most is ezt a témát elemzi tovább hagyományos módszerével: statisztikai és pénzügyi adatok analízisével. Igyekezett tömörebb és általánosabb megfogalmazásokat egyben – mint mondta – optimista hangvételt használni. A kapitalizmus egyenlőtlenséget teremtő igazságtalansága csak a 2. világháború után kezdett el enyhülni, amikor a jóléti államok új elosztórendszere révén a társadalmi perifériára szorultak is lehetőséghez jutottak. Ez a folyamat lassult le azonban az 1970-es években, amikor
visszatért a szupergazdagok bennfentes, kiváltságos, öröklésen alapuló és társadalmilag szigorúan zárt korszaka, miközben alulról építkezve, „szimplán” kemény munkát végezve szinte újra lehetetlen lett felemelkedni.
Piketty rámutatott: az egyenlőségi folyamat alapvetően a 18. században kezdődött, amelynek óriási lökést adott a francia forradalom, valamint a rabszolgatörvények eltörlése. Az intézményi és jogi rendszerek átalakítása vezetett oda, hogy kialakulhatott egy még mindig nem egészséges, de sokkal szélesebb perspektívával rendelkező társadalmi, gazdasági és politikai egyenlőség. Az arisztokrácia adókiváltságainak és a rabszolgatartás eltörlésének visszafordíthatatlan, máig tartó folyamatok az eredményei: Piketty a választójog demokratizálását, a polgárjogi mozgalmakat, a társadalombiztosítás megjelenését, sőt a jelenlegi BLM- és Me Too-mozgalmakat is ezen folyamatok szerves részének tekinti.
A globalizáció jelenlegi formájában reformra szorul
A helyzet az – mutatott rá Piketty –, hogy ezek a folyamatok még mindig zajlanak, így a mai napig egyenlőtlen politikai és gazdasági rendszerben élünk. Talán a távolabbi jövőből visszatekintve egyfajta átmeneti időszaknak fogjuk fel majd a mostanit, amely a 18-19. századi demokráciát köti össze egy sokkal működőbb és hatékonyabb rendszerrel. Mint mondta, nagyon is tudatában kell lennünk a folyamat időbeli hosszúságának, mint ahogyan annak is, hogy az átalakulás soha nem determinisztikus, azaz nem fog magától megtörténni, hiába indult el egyszer. Az általa „demokratikus szocializmusnak” nevezett modell csak úgy érhető el, ha újraindulnak a hosszú távú jövő elképzeléseire vonatkozó társadalmi és gazdasági viták, hiszen „ha azt sem tudjuk, hová akarunk eljutni 50 év múlva, akkor biztosan nem jutunk sehova”.
Arra a felvetésre, hogy a globalizáció térhódításával a vesztfáliai modell a tőkemobilitás ilyen szintjén már nem működőképes, a nemzetállamok pedig elszigetelődnek, merész okfejtéssel reagált:
a nemzetállami mentalitás a többség akaratát is képes megroppantani, elég, ha arra gondolunk, miként képes megbénítani vétójával egy-egy EU-s gazdasági döntést egy olyan állam, amelynek lélekszáma egyébként minimális töredékét teszi ki Európának.