Harminc koraszülött csecsemőt evakuáltak az Al-Shifa kórházból
Az Izraeli Védelmi Erők egyre mélyebbre hatoltak a Gázai övezet északi részén.
A Sheffieldi Egyetemen végzett elektromos impedancia-spektroszkópiával (EIS) végzett kutatások új diagnosztikai eszköz kifejlesztését eredményezték, ami jelentősen javítja a koraszülés valószínűségének előrejelezhetőségét. A technológiát az EveryBaby, mely egy dél-korai befektetők által támogatott brit cég, forgalmazza mostantól.
A koraszülések egy része megelőzhetővé válhat
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint évente 15 millió csecsemő születik idő előtt, ami például 2015-ben 1 millió halálesetet okozott a világban, és így ez a vezető halálozási ok az 5 évnél fiatalabb gyermekek esetében. De azok a koraszülöttek is, akik életben maradnak, gyakran súlyos, akár egész életen át tartó fogyatékossággal, például tanulási zavarokkal, látás- vagy halláskárosodással élik le az életüket.
A csecsemők több mint 10 százaléka koraszülött, és ez az arány sajnos növekszik
A koraszülés valószínűségének felmérésére szolgáló jelenlegi módszerek, mint például a transzvaginális ultrahang, meglehetősen drágák és a pontosságuk is korlátozott. Az EveryBaby által forgalmazott, hordozható és megfizethető eszköz sokkal nagyobb hatékonysággal képes jelezni a koraszülés veszélyét. Az alacsony ár ráadásul hatalmas lehetőséget kínál a szegényebb országok számára, ahol általában magasabb a korszülés kockázata, illetve ezeken a helyeken jelentős problémát okoz a drága diagnosztikai eszközök hiánya. Az EveryBaby terméke már a terhesség 18. és 20. hetében képes vizsgálni a koraszülés kockázatát. Ez éppen az a kritikus szakasz a klinikusok számára, amikor még képesek hatékony lépéseket tenni a koraszülés veszélyének elhárítása érdekében.
Pontos és megfizethető
Az EveryBaby egy olyan új technológiát alkalmaz a méhnyakszövet összetételének és szerkezeti változásainak kimutatására, mely magában foglalja az impedancia-spektroszkópia módszerét. Ugyanis egy 449 várandós nővel végzett kutatás kimutatta, hogy ez a módszer rendkívül hatékonyan képes előre jelezni a spontán koraszülés kockázatát. Dilly O’Anumba, a Sheffieldi Egyetem professzora, és csapata több mint négy éven át kutatta a méhnyak elektromos impedancia spektroszkópiájának lehetőségeit annak érdekében, hogy javítsák a pontosságát a koraszülések szűrésének.
Az egyetem és az EveryBaby együttműködése mostanra kézzelfogható és hatékony termékké fejlődött. Az általuk alkalmazott úttörő technológia pedig lehetővé teszi az egészségügyi szakemberek számára, hogy drasztikusan csökkentsék a koraszülöttek számát az Egyesült Királyságban és szerte a világon.
A cikk szerzője Papp Helga.