A COVID-19 járvány hatásai gyakorlatilag minden egyes ország gazdaságát érintették. Valójában 2020 szeptemberétől, minden fejlett gazdaság recesszióban vagy depresszióban volt, miközben az összes feltörekvő gazdaság pedig hanyatlásban van.
Sokan azt állítják, hogy az országok közötti összekapcsolódás és függőség - amely a globalizáció oka - még súlyosbíthatja a gazdasági és potenciális közegészségügyi hatást, a nagyobb országok számára.
A globalizáció egyelőre háttérbe szorult, de visszatér valaha?
Hosszú ideig az üzleti globalizációt, olyan geopolitikai események gyorsították fel, mint Kína fokozatos nyitása 1979-től és a berlini fal leomlása 1989-ben.
Azonban a globalizációs folyamatok már nem voltak olyan erősek a világjárvány kitörése előtt sem, mint a korábbi években. A folyamatot, korábban már két nagy politikai esemény befolyásolta. Donald Trump protekcionista és anti-internacionalista vezető, amerikai elnök megválasztása, valamint az Egyesült Királyság 2016-os szavazása az Európai Unióból való kilépésről. További más jelenségek, mint például a növekvő olajköltség, amely hordónként 147 dollárra tetőzött 2008-ban.
A COVID-19 a modern világ történetének legnagyobb békeidő-megzavarója, amely minden bizonnyal példátlan veszélyt jelent a nemzetközi kereskedelmi rendszerekre is.
Tartós a fenyegetés?
Ha azt vizsgáljuk, hogy a COVID-19 állandóan befolyásolja-e a multinacionális vállalatok stratégiáit, a válasz természetesen attól függ majd, hogy mennyi ideig tart, valamint a további járványok fenyegetésétől.
A koronavírus-járvány hatása a globalizációs stratégiákra négy mechanizmuson keresztül valósul meg: a nemzeti kormányok viselkedése, a fogyasztók hozzáállása, a vezetők és a multinacionális vállalatok legfontosabb érdekeltjeinek gondolkodásmódja, valamint az üzleti globalizáció gazdaságtana.
A COVID-19 előtt a Davosi Világgazdasági Fórumon, Kína a szabadkereskedelem bajnokaként állította be magát, melyen sokan meglepődtek. De a nemzetközi kereskedelem történetében mindig is az internacionális versenyelőnyökkel rendelkező országé volt ez a pozíció. Először Nagy-Britannia, majd az Egyesült Államok, most pedig Kínán a sor.