Vége van a globális világrendnek? Már a régi hívei is kezdenek kiábrándulni

2024. december 29. 20:21

Húsz évvel ezelőtt a fősodratú elképzelés még az volt, hogy a liberális demokratikus kapitalizmus a leghatékonyabb gazdaságpolitikai rendszer a jólét és a politikai stabilitás eléréséhez. Ma pedig...

2024. december 29. 20:21
Dow Jones, gazdaság, euro, valuta, pénz, USA, tőzsde

„Valami szörnyen elromlott” – veti fel könyvrecenziójának első mondatában Trevor Jackson a The New York Review hasábjain.

A szerző Martin Wolf legújabb kötetét, a The Crisis of Democratic Capitalism, vagyis a demokratikus kapitalizmus válságáról szóló könyvet veszi górcső alá.

Holott Wolf 2004-es kötetében még a globalizációt, vagyis a neoliberális gazdaságpolitikát tüntette fel dicső fényben

– címe: Why Globalization Works –, mert az állítása szerint működött.

Húsz évvel ezelőtt a fősodratú elképzelés még az volt, hogy a liberális demokratikus kapitalizmus a leghatékonyabb gazdaságpolitikai rendszer a jólét és a politikai stabilitás eléréséhez. Az, ami a kétezres évek elején dívott, a nyolcvanas esztendőkben terjedő piacorientált, deregulált gazdasági modellből – az úgynevezett washingtoni konszenzusből – fakadt.

De mára Wolf, az egykoron ezt a rendszert triumfáló gazdasági újságíró is belátta, sem a jólét, sem a politikai stabilitás nem következett be – hiába csökkent az állam szerepe, hiába piacosítottak megannyi érdekeltséget.

Ismétlődő pénzügyi válságokkal, a korábbiaknál lassabb gazdasági növekedési ütemekkel, és egyre növekvő egyenlőtlenségekkel, társadalmi feszültségekkel kell immáron szembenézni.

Ezt neoliberális gazdaságpolitika számlájára írja recenziójában Trevor Jackson, méghozzá Wolf legújabb kötete nyomán. Ugyanez a trend hozzájárul a demokratikus értékek eróziójához, a „populista”, „nacionalista” politikai törekvések előretöréséhez. Ezt szintén az előbbi számlára vésik fel. És a demokrácia, de a globalizáció is válságban leledzik, elvesztették gyakorlati, ideológiai jelentőségüket.

Martin Wolf legújabb könyve a fenti sorokat összegezve azt firtatja, képes-e hosszú távon együttműködni a liberális demokrácia és a piacgazdaság, vagy egyre inkább ellentmondásos viszonyba kerülnek egymással? Mindenesetre a demokratikus kapitalizmus jelenlegi formája válságban van, a szerző megállapításai szerint egyértelműek az indokok. Később pedig ugyancsak felveti, milyen alternatív modellek létezhetnek a jelenlegi rendszer helyett, amelyek képesek fenntartani a gazdasági növekedést és a társadalmi igazságosságot anélkül, hogy aláásnák a demokratikus értékeket?

Nemhiába írja Jackson recenziójának felvezetőjében,

ha a globalizáció lehetővé tette az elit számára, hogy kivonja magát a demokratikus elszámoltathatóság és szabályozás alól, van-e út egy igazságos gazdaság felé?”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép forrása: Florian Gaertner / Photothek Media Lab / dpa Picture-Alliance via AFP


 

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bill-murr
2024. december 30. 09:00
A libzsik elmeletben rendkivul erosek. Aztan amikor pofan bassza oket a valosag meg 10 evig tagadasban elnek es mindenki mast hibaztatnak, tobbnyire: szelsojobb, klimavaltozas, feher ferfi,
kvmny
2024. december 30. 06:08
Már 20 éve is lehetett tudni, hogy nem az, nem tudom miről beszél az ember. És már 20 éve sem volt liberalizált a piac. Az USA a lobbizó nagyvállalatok, Japán a zaibatsuból kialakult keiretsu, Korea a chaebol rendszer által működött. Nem a liberális demokrácia bukott meg, hanem az annyit hangoztatott "fékek és ellensúlyok rendszere". Pl. miért vehette meg a facebook az instát, ellentmond minden versenyjogi és monopólium ellenes szabályozásnak, ott nem kellett számolgatni, a 2 legnagyobb szocmédia oldal volt, mégis engedte az amcsi és az eu vezetés is, cserébe az cenzúrázta az elit ellenségeit. Liberáció csak nagyvállalati szinten van, mindenki más csak regulációt kapott a nyakába. Nem véletlen, hogy ma már nem hallasz nagy cégeket deregulációról beszélni, sőt, mivel rájuk úgy sem vonatkozik, még több regulációt akarnak, ezért is vannak látszólag "bal" oldalon. Imádnak pl. minden olyan szabályozást, ami emeli a belépési küszöböt a piacra, így a konkurencia dolgát nehezíti.
uranvaros
2024. december 30. 03:26
Multikat megrendszabályozni? Ugyan már. Adókat emelni? Brrrr. Középosztályt vastagítani? Áh.
tölgy
2024. december 30. 01:33
states-2 2024. december 29. 22:49 "Globális világrend? Kommunizmus." Dehogy! Bolsevizmus! Ahol a pénzen megvehető örömök és a hatalom számít, hogy még több lóvé legyen, amin még több örömöt és hatalmat lehet szerezni. Ez most a fejlettnyugati "fejlődés". Csoda, ha sokaknak (az értelmesebb gerinces embereknek) nem tetszik?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!