Financial Times: Az autokraták elnyomják az ellenzéket és uralkodóként jelennek meg, mint Orbán és Putyin
A lap fő gazdasági elemzője nehezen értelmezhető kijelentéseket tesz a magyar kormányfőről.
Húsz évvel ezelőtt a fősodratú elképzelés még az volt, hogy a liberális demokratikus kapitalizmus a leghatékonyabb gazdaságpolitikai rendszer a jólét és a politikai stabilitás eléréséhez. Ma pedig...
„Valami szörnyen elromlott” – veti fel könyvrecenziójának első mondatában Trevor Jackson a The New York Review hasábjain.
A szerző Martin Wolf legújabb kötetét, a The Crisis of Democratic Capitalism, vagyis a demokratikus kapitalizmus válságáról szóló könyvet veszi górcső alá.
Holott Wolf 2004-es kötetében még a globalizációt, vagyis a neoliberális gazdaságpolitikát tüntette fel dicső fényben
– címe: Why Globalization Works –, mert az állítása szerint működött.
Húsz évvel ezelőtt a fősodratú elképzelés még az volt, hogy a liberális demokratikus kapitalizmus a leghatékonyabb gazdaságpolitikai rendszer a jólét és a politikai stabilitás eléréséhez. Az, ami a kétezres évek elején dívott, a nyolcvanas esztendőkben terjedő piacorientált, deregulált gazdasági modellből – az úgynevezett washingtoni konszenzusből – fakadt.
De mára Wolf, az egykoron ezt a rendszert triumfáló gazdasági újságíró is belátta, sem a jólét, sem a politikai stabilitás nem következett be – hiába csökkent az állam szerepe, hiába piacosítottak megannyi érdekeltséget.
Ismétlődő pénzügyi válságokkal, a korábbiaknál lassabb gazdasági növekedési ütemekkel, és egyre növekvő egyenlőtlenségekkel, társadalmi feszültségekkel kell immáron szembenézni.
Ezt neoliberális gazdaságpolitika számlájára írja recenziójában Trevor Jackson, méghozzá Wolf legújabb kötete nyomán. Ugyanez a trend hozzájárul a demokratikus értékek eróziójához, a „populista”, „nacionalista” politikai törekvések előretöréséhez. Ezt szintén az előbbi számlára vésik fel. És a demokrácia, de a globalizáció is válságban leledzik, elvesztették gyakorlati, ideológiai jelentőségüket.
Martin Wolf legújabb könyve a fenti sorokat összegezve azt firtatja, képes-e hosszú távon együttműködni a liberális demokrácia és a piacgazdaság, vagy egyre inkább ellentmondásos viszonyba kerülnek egymással? Mindenesetre a demokratikus kapitalizmus jelenlegi formája válságban van, a szerző megállapításai szerint egyértelműek az indokok. Később pedig ugyancsak felveti, milyen alternatív modellek létezhetnek a jelenlegi rendszer helyett, amelyek képesek fenntartani a gazdasági növekedést és a társadalmi igazságosságot anélkül, hogy aláásnák a demokratikus értékeket?
Nemhiába írja Jackson recenziójának felvezetőjében,
ha a globalizáció lehetővé tette az elit számára, hogy kivonja magát a demokratikus elszámoltathatóság és szabályozás alól, van-e út egy igazságos gazdaság felé?”
Ezt is ajánljuk a témában
A lap fő gazdasági elemzője nehezen értelmezhető kijelentéseket tesz a magyar kormányfőről.
Nyitókép forrása: Florian Gaertner / Photothek Media Lab / dpa Picture-Alliance via AFP