Barcza: Lengyelországban már tanulmányozzák a magyar adósságkezelést

2018. május 25. 21:29

A régióban az utóbbi tíz év a pénzügyi krízis és az abból való sikeres kilábalás időszaka volt – mondta Mészáros József, a Magyar Államkincstár (MÁK) elnöke pénteken Budapesten, az intézmény által a Pénzügyi szabályozás a válság utáni Európai Unióban címmel rendezett nemzetközi közpénzügyi konferencián.

2018. május 25. 21:29
null

A kincstár elnöke kifejtette: ennek elemzése és a tanulságok levonása hasznos az elkövetkezendő időszak közpénzpolitikájának alakításakor, ezért rendezték meg – a Magyar Közgazdasági Társasággal közösen –  hagyományteremtő céllal a konferenciát.

Elmondta, a kincstár az utóbbi néhány évben jelentős átalakuláson ment át, a magyar államháztartás első számú pénzügyi szolgáltatójává, kizárólagos kifizetőhelyévé vált. A MÁK ma már az önkormányzatok, az állami intézmények finanszírozásától az állampapírok értékesítésén át a társadalombiztosítási ellátások és a vidékfejlesztési, valamint a földalapú támogatások folyósításáig rengeteg feladatot lát el – emlékeztetett az elnök.

Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója, az államadósság finanszírozási stratégiáját ismertetve, a hitelesség és a rugalmasság közötti egyensúly megteremtésének fontosságát hangsúlyozta, mondván, a szigorú szabályok merev követésekor nem lehet reagálni a piaci változásokra. Megjegyezte, Lengyelországban máris tanulmányozzák a magyar adósságkezelést.

Ismertetése szerint három alapelv volt: az államadósság csökkentése, a devizaarány mérséklése és a lakossági állampapírpiac fejlesztése. Az ÁKK vezérigazgatója elmondta, az államadósság GDP-hez mért arányát sikerült több mint 80 százalékról 73,6 százalékra mérsékelni. Az Eurostat módszertanának változtatásával magasabb lett az államadósság aránya, egyébként közelebb lenne a 70 százalékhoz – tette hozzá.

Beszélt arról is, hogy a magas, 48,5 százalékos devizaarány instabillá tette a piacot, és nagyon sokba került a költségvetésnek. A lakossági állampapírpiac részesedését sikerült 2 százalékról 25,4 százalékra emelni, ami a legmagasabb az unióban. Most tizenegy lakossági termék van, 6 hónap és 18 év közötti lejárattal, köztük inflációhoz kötött és lebegő kötvények – közölte.

Elmondta, míg korábban Magyarország államadósságának kétharmada külföldi finanszírozású volt, mostanra megfordult az arány, a belföldi finanszírozás aránya 63 százalék, a külföldié már csak 37 százalék. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy a deviza részarányt csökkentették. Idén

a devizaarány 20 százalék alá süllyedhet, de már a 22  százalék is történelmi rekord, az ország 45 éves problémát oldott meg ezzel

– fejtette ki Barcza György.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. május 30. 15:46
Ezentúl is fizetik a kamatokat. Nem igaz, hogy csökkentették az államadósságot. Az tovább nő sajnos. Az államadósság mértékegysége a forint és nem a százalék.
qwrtzq
2018. május 30. 15:46
"48,5 százalékos devizaarány instabillá tette a piacot, és nagyon sokba került a költségvetésnek" és ezt a ballibek a mai napig nem nagyon tudják felfogni de azért fröcsögnek, hogy LOPNAAAAK érdemes lenne kiszámolni, hogy hány mészáros lőrincnyi teljes vagyont fizettük ki csak kamatokra 2002-2010 között
luisbathhelena
2018. május 29. 21:42
Ne viccelj! A rendszerváltáskor 20 Mrd USD adósságunk volt és közel az összeomláshoz... 2010-ben A Láriferi és a Libás 20 Mrd € IMF adósságot hagytak elegánsan az utódra, amit néhány év alatt visszafizettünk..... Miről beszélsz?
qwrtzq
2018. május 29. 21:40
http://www.mnb.hu/Jegybanki_alapkamat_alakulasa?datefrom=2006.05.27.&datetill=2018.05.27.&order=0 2016. május 25. 0,90% 2006. október 25. 8,00% (figyelem! a válság még kanyarban sincs!) 2008. október 22. 11,50% (ekkor kellett az IMF-hez fordulni) 2010. január 26. 6,00% államadósság 2010 : 79,7 milliárd 2018 : 73,9 milliárd szóval nem csak GDP növekedés arányosan lett visszaszorítva az államadósság növekedése, hanem nominálisan is csökkent szóval miről beszélünk?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!