Mélyvilágok – Magasles
Ne mindig csak az erdő, a táj, a magány, a csend, az elmúlás és az örökkévalóság legyen, hanem legyen valami az emberi mélyvilágból, a már-már emberalatti sötétből is. Győrffy Ákos írása.
A közös szakmai felfogás és a termőhely értékének hangsúlyozása érdekében fogott össze VSOP-Balaton-felvidék néven a Villa Tolnay, a Sabar borház, az Orbán pincészet és a Pálffy Pince. Az összefogás főként közös rendezvényeket jelent majd.
A Villa Tolnay, a Sabar borház, az Orbán pincészet és a Pálffy Pince a gazdasági racionalitáson túl azért fogott össze, mert hasonlóképpen gondolkodnak a borkészítésről és boraikban a termőhelyi adottságokat jelenítik meg. A négy pincészet termőhelyeik sokfélesége miatt a közös rendezvényeken átfogó képet tudni adni a változatos badacsonyi és balaton-felvidéki terroirról.
„Tiszteljük egymás munkáját és szeretjük egymás borait” — mondta Ádám Gábor a káptalantóti Sabar borház tulajdonosa, aki a Villa Tolnay birtokigazgatójával, Nagy Lászlóval közösen alapította pincészetét, így a kezdettől keresték azokat a kapcsolódási pontokat, ahol egymást tudják erősíteni. Orbán Gergely és a köveskáli Pálffy Gyula csatlakozásával létrejött a VSOP Balaton-felvidék.
Nagyjából 25 hektár saját szőlőterület és évi 100 ezer palack bor — ha pusztán a számokat néznénk, így fejezhetnénk ki négy balaton-felvidéki pincészet összefogását. A szőlők a csobánci Palotavölgyben, a Bács-hegyen, a Sabar-hegyen, a szentbékállai Farkastetőn, a balatonrendesi Kerekesdombon, a köveskáli Fekete-hegyen vannak, összesen 15 szőlőfajtát termesztenek. A talaj meghatározó alkotóelemei a vulkanikus kőzettörmelék, valamint az azokat sokhelyütt borító pannonagyag, pannonhomok és lösz.
A formáció december 6-án, csütörtökön este 18-21 óra között bemutatkozó kóstolót tart a palotanegyedi Múzeum utca 7. alatt található Muzikum bisztróban. Pincészetenként négy, összesen tizenhat bort lehet majd kóstolni, a belépő 3500 forint.