Milyen élményekkel tért haza 132 napos hajóútjáról, 14 ezer tengeri mérföld megtétele után?
Úgy fogalmaznék, hogy nem a célt és nem a vizet, nem a hullámokat, és nem is a hideget vagy a meleget éltem meg az igazi kalandnak, hanem azokat a „humánpatológiai” élményeket, amikor olyan dolgok jönnek elő az emberekből a nyílt tengeren, amelyeket egy-két hét, hónap, vagy akár több év alatt is bármilyen kapcsolatnál – hívhatjuk ezeket barátinak –, nagyon ügyesen el lehet titkolni. Egy olyan környezetben viszont, ahol teljesen más térben és időben létezünk, ott a titkos, eldugott gondolatok, az én, az egó is előjönnek.
Rossz tapasztalatok voltak ezek?
Dehogy, sőt, mi több, hálás vagyok az Istennek, hogy mindezt megélhettem. A nyílt vízen számtalanszor láttunk hatalmas tengeri sasokat röpködni, ahogy kikapták a halakat a vízből: nem ítéltem el a sasokat, de nem sajnáltam a halakat sem. Minősíteni tehát, hogy ezek a tapasztalatok jók vagy rosszak voltak-e, nem akarok senkit.
Az ember élethez való hozzáállása megváltozik egy ilyen összezártságban?
Az összezártság egyáltalán nem volt probléma, viszont az út alatt, és sajnos azóta is rémálmokkal küzdök. Amióta hazatértünk, még kevésbé tudok aludni, éjjelente hangosan felkiáltok – ez az út következménye.
Milyen természetű álmok ezek?
Szörnyű természetűek. Arról szólnak, hogy azokon a csodálatos szigeteken, melyeknek egy jó részét már 30-40 éve ismertem – sőt volt olyan is közöttük, ahová ki is akartam vándorolni családostul, például Jamaica, Santa Lucia –, és előbb-utóbb nálunk is bekövetkezik az, ami korábban megtörtént a Húsvét szigeteken is: egy szép napon az emberek kannibálokká válnak. Hatalmas kultúra, messze a korát megelőző civilizáció, aztán mi lett a vége? Amikor az angol kalózok kikötöttek a Húsvét-szigeteken, szofisztikált módon kiirtották a halászokat, a parasztokat, és túlszaporodtak az adminisztráció emberei, végül pedig felborult a harmónia. Egy szép napon már nem volt ember, aki hajót tudott volna építeni, és nem volt ember sem, aki halászni tudott volna. A föld terméketlen lett: miután kiirtották az erdőket, felbomlott az egyensúly, és egy szép napon egymást kezdték enni. Ez a visszatérő rémálmom. A Karib-tengeren, vagy akár Máltán manapság már szinte csak importált, mélyfagyasztott vagy konzerves halat lehet kapni, és egy halásszal nem találkozik az ember. Kaszinók és hotelek, amerre a szem ellát, a parasztok és a halászok viszont teljesen eltűntek: ugyanez pedig elmondható Amerikáról vagy Európáról is. Magyarországon a lakosság 25 százaléka valamikor még a mezőgazdaságból élt, mára ezzel szemben büszkén jelentjük az EU-nak, hogy elértük a 3,5 százalékot. Ázsiában és Afrikában is hasonló a tendencia. Tudta, hogy 1300-ban Párizsban a piacon hivatalosan lehetett emberhúst árulni? Az egyetlen feltétel az volt, hogy az rabszolga kellett, hogy legyen.
Mára egyre kevesebb ember van kapcsolatban a földdel.
Jelenleg 7,2 milliárd ember él a Földön. Én a mai napig nem traktorral nyírom a füvet, hanem hagyom, hogy a marhák legeljék le, és mégis: ha megnézem a saját energia-egyensúlyomat, én is egy energiafaló kannibál vagyok, mert több energiát veszek ki a földből, mint amennyit beleteszek. Most képzelje el, ez egy üzemben, gyárban, vagy egy városi lakásban hogy néz ki. A teremtett energia véges, nem végtelen és egyre kevesebb az olaj, a gáz, a szén, jóformán nincs már uránium – soroljam tovább? Egy szép napon fölfaljuk a teremtett energiát, és elkerülhetetlen lesz a káosz. Ez nem utópia, hanem sajnos valóság, ami irreverzibilis, visszafordíthatatlan, megállíthatatlan. Ne is álmodozzunk a „megújuló energiáról”, amelynek már a neve is egy skizofrén, agymosott dolog: megújuló energiának hívjuk a Napnak, az isteni fénynek az energiáját, meg a szelet, amikor ez is teremtett energia és úgy hívjuk, hogy megújuló.
Régóta foglalkoztatják ezek a kérdések, hogyan lehet majd túlélni a teljes káoszt?
Igen. A tengeren is mondtam az ötéves fiamnak, hogy ez az utazás magáról az életről is szól. Mindenkinek el kell döntenie, hogy ha belepottyan éjjel a jeges vízbe, mi a szimpatikusabb: egy lassú agónia vagy inkább a gyors halál? Én azt mondtam a gyerekeimnek, hogy ne használjanak mentőmellényt, mert az csak meghosszabbítja a szenvedést. Hogy bekövetkezhessen a feltámadás, ennek a civilizációnak, kultúrának meg kell halnia – éppen úgy, ahogyan ez az elmúlt tízezer év során is újra és újra megtörtént – és most a harmadik évezredben ne várjuk, hogy másképpen lesz. Ezt a luftballont pedig, amit mi úgy hívunk, hogy fenntartható fejlődés, csak fújhatjuk tovább és tovább, és hihetjük, hogy soha nem fog kidurranni.
A kisfiának milyen volt ezt a több hónapos kalandot megélni? Otthon volt a vízen?
Koppány sokat vitorlázik, a vízen otthon van már szinte a születésétől fogva. Ez az út inkább arról szólt, hogy pont ebben a korban ne írják tele idegenek a tudatalattiját egy életre az óvodában, hanem megpróbáljam belevésni a lényeges tudást, hogy később ezt a civilizált, kannibál világot túlélje. A kannibáloknak is két fajtája van: vannak emocionális kannibálok is, akiket személy szerint nagyon tisztelek – sőt mi több, mint nem adnék, ha a racionális kannibálokat fölváltanák.