Mit tudunk eddig a HMPV vírusról?
Hazánkban is megjelent a vírus, amely miatt sokan megbetegedtek Kínában a közelmúltban.
Világszerte egyre több helyen bukkan fel a metapneumovírus, a HMPV.
Az év elején új járvány híre kezdett el terjedni, ami a 2020-as tapasztalatok után ismét pánikhullámot indított el. Sokan már most felvásárolják az egészségügyi maszkokat és a tartós élelmiszereket, attól tartva, hogy a humán metapneumovírus (HMPV) világjárványt okozhat – írta a Faktum tényellenőrző oldal. A szakértők azonban megnyugtatják a közvéleményt: bár a vírus nem ártalmatlan, közel sem olyan veszélyes, mint a koronavírus volt.
A HMPV egy negatív egyszálú RNS-vírus, amelyet először 2001-ben azonosítottak egy holland laboratóriumban. Rokonságban áll a madár metapneumovírussal, és különösen a téli-tavaszi időszakban terjed. Leggyakrabban felső légúti fertőzéseket okoz, de súlyosabb esetekben tüdőgyulladáshoz is vezethet. A tünetei között szerepel a láz, orrfolyás, torokfájás és köhögés, de a legyengült immunrendszerű embereknél komolyabb szövődmények is előfordulhatnak, például bronchiolitis vagy asztma fellángolása.
A fertőzések túlnyomó része enyhe lefolyású, és fejlett egészségügyi ellátás mellett a halálozási arány rendkívül alacsony. Aki egyszer átesik rajta, a későbbiekben enyhébb tünetekkel vészeli át az újabb fertőzéseket.
Kemenesi Gábor virológus a 24.hu-nak nyilatkozva hangsúlyozta: „Nincs szó újabb pandémiáról vagy veszélyesebb vírusváltozatról.” A szakember szerint az HMPV egy régi ismerős, amely jellemzően enyhe lefolyású betegséget okoz, így nincs szükség rendkívüli intézkedésekre.
A pánikot fokozta, hogy a vírus terjedéséről először Kínából érkeztek hírek. 2024 decemberében a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) megnövekedett légúti fertőzésszámot észlelt, különösen az ország északi részén. A tesztelések során kimutatták, hogy a megbetegedések egy része HMPV-hez köthető. Az adatok szerint a légúti fertőzések 6,2%-át, míg a kórházi kezelést igénylő esetek 5,4%-át okozta a vírus, ami meghaladja a COVID-19 és más légúti vírusok, például az adenovírus és a rhinovírus jelenlétét.
A kínai egészségügyi hatóságok komolyan veszik a helyzetet, de nincs szó pánikról. Guo Jiakun, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerint a hatóságok megelőző intézkedéseket hoztak, többek között növelték a diagnosztikai kapacitásokat, és hangsúlyozták a higiéniai előírások betartásának fontosságát.
A HMPV általában enyhe tüneteket okoz, nincs szükség pánikra
– jelentette ki.
Hozzátette, hogy Kína szoros együttműködésben áll az Egészségügyi Világszervezettel (WHO). A vírus körüli félelmek egyik fő forrása egy Indiából származó vírusvideó volt, amelyet a The Times of India tett közzé. A drámai képi világú videó párhuzamot vont a HMPV és a koronavírus-járvány között, ami gyorsan elterjedt a közösségi médiában, és felerősítette a félelmeket.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) jelentése azonban lehűtötte a kedélyeket: a HMPV évek óta jelen van a világ számos országában, és a mostani aktivitása nem tér el a megszokott mintázattól. A WHO szintén hangsúlyozta, hogy a vírus általában enyhe lefolyású, és nincs szükség különleges intézkedésekre.
Ezt is ajánljuk a témában
Hazánkban is megjelent a vírus, amely miatt sokan megbetegedtek Kínában a közelmúltban.
A HMPV Magyarországon is megjelent, de a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) jelentése szerint mindössze néhány esetet regisztráltak. A 2024-es év végéig négy pozitív tesztet mutattak ki, és azóta nem tapasztaltak növekedést. A vírus terjedésének időszakában, november utolsó hetében 22 800-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, de ezek túlnyomó többségét más légúti fertőzések okozták.
A HMPV ellen jelenleg nem létezik specifikus antivirális gyógyszer vagy védőoltás. A fertőzések többsége azonban otthon kezelhető, pihenéssel, megfelelő folyadékbevitellel és tüneti kezeléssel. Súlyosabb esetekben kórházi oxigénterápiára lehet szükség. Fontos, hogy a HMPV vírusfertőzés, ezért az antibiotikumok nem hatnak ellene, hacsak nincs bakteriális felülfertőződés.
A szakértők egyértelműen kizárják egy új világjárvány lehetőségét. A HMPV terjedése ugyan okozhat helyi járványokat, de nem képes olyan gyorsan és súlyosan megbetegíteni az embereket, mint a koronavírus. Ezért nincs szükség utazási korlátozásokra vagy karanténintézkedésekre. A legjobb védekezés továbbra is a higiéniai szabályok betartása, a kézmosás és a zsúfolt helyek elkerülése.
Nyitókép: Debajyoti Chakraborty / NurPhoto / NurPhoto via AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Rusvai Miklós szerint az új kórokozó súlyos tüdőgyulladást is előidézhet.