Trump az európai vámokról: Megszületett az egyezség

Az amerikai elnök egy skóciai golfpályáján találkozott Ursula von der Leyennel.

Látványos videó: Von der Leyen megsemmisülten pislog, miközben Trump bejelenti: batár nagy vámok jönnek.
A német külpolitikai szakértő, Johannes Varwick és a geopolitikai elemző, Velina Tchakarova is élesen bírálta azt a kereskedelmi és beruházási megállapodást, amely – úgy tűnik – súlyosan egyoldalú előnyöket biztosít az Egyesült Államoknak az Európai Unió rovására. A két szakértő az X-en osztotta meg kritikus gondolatait a témáról.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai elnök egy skóciai golfpályáján találkozott Ursula von der Leyennel.
Varwick szerint a megállapodás alapján az amerikai termékek vámmentesen érkezhetnek az EU-ba, míg az európai exportőröknek 15 százalékos vámmal kell számolniuk az amerikai piacon. Ez már önmagában súlyos versenyhátrányt jelent az európai gazdaság számára.
Ráadásul Európa százmilliárd eurós nagyságrendben fizet az Egyesült Államoknak fegyverekért és energiaellátásért, miközben az EU-t arra köteleznék, hogy további 600 milliárd dollárt fektessen be az amerikai gazdaságba. Varwick bejegyzése szerint ez már nem gazdasági partnerség, hanem alárendeltség.
Velina Tchakarova szerint Donald Trump nyíltan vállalja, hogy nem célja a feltételek enyhítése, amikor azt kérdezték tőle, „jobbat” akar-e az EU-nak a 15%-os vámtételnél. Trump válasza: „Jobbat? Úgy érted, alacsonyabbat? Nem.”
Tchakarova posztjában Ursula von der Leyenről, az Európai Bizottság elnökéről is szót ejt: „Nem tudja leplezni, mennyire kényelmetlenül érzi magát Trump mellett ülve” – írja. Majd hozzáteszi: „Nem őt sajnálom, hanem minket, az EU huszonhét tagállamának polgárait.”
A szakértők mellett a BDI német iparszövetség is élesen bírálta az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti vámvitában elért megállapodást vasárnap esti közleményében.
A megállapodás nem a megfelelő kompromisszum, és katasztrofális jelzést küld az Atlanti-óceán mindkét partján szorosan összefonódó gazdaságoknak”
– fogalmaz a BDI (Bundesverband der Deutschen Industrie e. V.) közleménye. Az EU a szervezet szerint „fájdalmas” vámokat fogad el, mert „még egy 15 százalékos vámtétel is jelentős negatív következményekkel jár”. „A megállapodás egyetlen pozitívuma, hogy egyelőre sikerült elkerülni egy további eszkalációs spirált” – tette hozzá a BDI.
Nagy hiányosságnak nevezte ugyanakkor, hogy nem született megállapodás az acél- és alumíniumexportról. A csoport szerint azonban a legfontosabb feladat ezzel együtt is a megállapodás kötelező érvényűvé tétele, mivel a vállalatoknak az Atlanti-óceán mindkét partján elsősorban az ellátási láncok és a beruházások tervezési biztonságára van szüksége.
(MTI/Mandiner.hu)
Nyitókép: Nicolas TUCAT / AFP
***