Dermesztő rémület uralkodik Amerikában: Orbán forgatókönyvét kezdték el alkalmazni a The Guardian szerint

2025. július 08. 09:47

A brit lap teljes mellszélességgel kiáll a sokszínűség mellett.

2025. július 08. 09:47
null

Robert Reich véleménycikke szerint a Trump-adminisztráció autoriter módszerekkel próbálja befolyásolni az amerikai felsőoktatást, hasonlóan Orbán Viktor magyar miniszterelnök „illiberális demokrácia” stratégiájához.

A The Guardian cikk bírálja Trump lépéseit,

mint például a Virginiai Egyetem elnökének lemondatására irányuló nyomást és a DEI (sokszínűség, egyenlőség és befogadás) programok elleni támadásokat.

Reich szerint ezek a lépések a demokratikus folyamatok aláásását célozzák, és az oktatás elleni támadások az amerikai társadalom szélesebb körű elbutítását szolgálják.

Ezt is ajánljuk a témában

A cikket Magyarország megújult médiafigyelője, az OBSERVER szemlézte a mandiner.hu számára.

Nyitókép: Alex HALADA / AFP

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
stormy
2025. július 08. 10:50
fasza. na ezt nézzétek meg. x.com/henri_fjord/status/1942355221474337221
Polly_neni
2025. július 08. 10:29
"...az oktatás elleni támadások az amerikai társadalom szélesebb körű elbutítását szolgálják." Ez a projekt már rég elkezdődött, nem kell Trump, no pláne Óbán nyakába varrni...
2025. július 08. 10:07 Szerkesztve
Mi köze Orbán illiberális demokrácia koncepciójának ahhoz, hogy az USA-ban próbálnak véget vetni a woke kisebbség ámokfutásának az egyetemeiken? Orbán eleve nem a demokratikus politikai, társadalmi berendezkedés más alapokra helyezéséről beszélt, hanem a nyugaton egyeduralkodó, a piaci szereplők szabad rablását nem csak megengedő, de egyenesen támogató neoliberalizmussal akart leszámolni. Erre mondta, hogy lehet egy ország egyszerre demokrácia és húzhat szigorú határokat a piaci szereplőknek, ha azok az állampolgárok érdekeit sértik. Azaz a politika demokratikus intézményrendszere nem csak elválasztható a neoliberális gazdaságpolitikától, de egyenesen üdvözlendő, elvégre ha egy országban minden hatalom a népé, akkor az államnak kötelessége a polgárai érdekeit más államok gazdasági szereplőinek érdekei elé helyezni. Nem csoda, hogy az érintett lobbicsoportok azonnal össztűz alá vették az országot és megindult a jogállamisági eljárás az "önkényuralommal" szemben.
istvanpeter
2025. július 08. 10:00
A valódi demokráciában a sokszínűség és a kisebbségek helyzetét és mozgásterét is a többségi alapon megválasztott hatalomgyakorlók határozzák meg, s ehhez megalkotják a szükséges törvényeket és szabályokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!