Politicón robbantott a brit katonatiszt: az ukrán EU-csatlakozás gyorsítása csak árt — legfőképp Ukrajnának

2025. május 12. 09:31

Mat Whatley szerint a gyorsított csatlakozás nem válasz az ukrán válságra. Sőt, csak tovább mélyíti a problémákat.

2025. május 12. 09:31
null

Európa egyre inkább szembesül az ukrán EU-csatlakozás gyorsításának következményeivel, különösen azokkal a politikai és gazdasági kihívásokkal, amelyek a lépésből fakadnak, fogalmazott Mat Whatley véleménycikkében.

Emlékeztetett, a 2022-es európai tanácsi döntés, amely Ukrajnának tagjelölti státuszt biztosított, új lendületet adott a csatlakozási folyamatnak. 

Azonban az orosz agresszióval szembeni európai szolidaritás gyakran elnyomja a kritikus hangokat, amelyek szerint Kijev gyors felvétele több kárt okozhat, mint hasznot. 

A legnagyobb aggodalom az, hogy Ukrajna uniós taggá válása alapjaiban változtatná meg az EU költségvetési struktúráját, és a közösség legnagyobb támogatottjává tenné az országot – olvasható a Politicón.

A korrupció továbbra is mélyen gyökerezik az ukrán társadalomban, annak ellenére, hogy az elmúlt években számos reformot hajtottak végre.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság volt elnöke már 2023-ban figyelmeztetett, hogy Ukrajna nincs felkészülve a tagságra, mivel a korrupció minden szinten jelen van.

A legfrissebb, 2024-es ukrán felmérések szerint a lakosság 90 százaléka továbbra is elterjedtnek tartja a korrupciót, és sokan úgy érzik, a helyzet csak romlik. 

Ráadásul az ukrán korrupcióellenes ügynökségek politikai eszközzé váltak, ami tovább rontja az ország jogállamiságának megítélését. 

A gyorsított csatlakozás ezen problémák átszivárgását jelentené az EU-ba, gyengítve a közösség belső kohézióját és hitelességét.

Ezt is ajánljuk a témában

A gyors csatlakozási folyamat másik veszélye a politikai csalódottság. Ha Ukrajna gyorsan, de felkészületlenül kerül be az EU-ba, az hosszú távon mind a tagállamokban, mind Ukrajnában bizalmi válságot eredményezhet. 

Az EU hitele és az integrációs folyamat komolysága sérülhet, különösen akkor, amikor Európa épp egy erőteljesebb geopolitikai szerepvállalásra készül.

A valóság az, hogy Ukrajnának most stabil, feltételekhez kötött támogatásra van szüksége, nem pedig gyors és átgondolatlan csatlakozási ígéretekre, zárta cikkét a katonatiszt.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Danylo Antoniuk / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
haxima
2025. május 12. 11:20
Most azon túl, hogy itt ez a mézesmadzag, amit lehet húzni, meg reménykedni, mégis mi a szent szart vár bárki a csatlakozástól. AZ uniió vagy a tagországok annyi pénzt öntenek oda amit akarnak. Senki nem kérdezi meg őket. Minek ehhez csatlakozni? Az ukrán polgárok most is átugorhatják a határt aztán még menekült státuszt is kapnak segéllyel, dolgozhatnak ha akarnak. Az ukrán államnak pedig semmilyen elszámolási kötelezettsége sincs senki felé. Bemegy X összeg, és senki nem kérdezi, hogy hova lett. Kinek lenne érdeke ennek véget vetni?
Reszelő Aladár
2025. május 12. 11:09
Létezik a "van" és "nincs" kultúrája. Előbbiben azért van jólét mert évszázadok mindig minden "van" és a néplélekből hiányzik az a zsigeri félelem, hogy mi van ha holnap nem lesz. Nem kell letaposni a másikat, nem kell elvenni tőle, mert nem csak jut mindenkinek, hanem BŐSÉGESEN jut mindenkinek. Ezzel szemben áll a "nincs" kutúrája. Ahol arra szólnak a mindennapok, hogy szűken rendelkezésre álló erőforrásokból annyit spejzoljanak, amennyirt csak lehet, mert nem lehet tudni, hogy lesz-e holnap. Vagy hogy lesz-e elég. Ha másoknak nem jut az sem baj, csak nekem legyen elég. Az EU java részt a "van" kutúrjáról szól. Aztána keleti bővítéssel bevettek egy csomó átmeneti országot, ahol mára inkább van mint nincs, de a néplélek nem változik ilyen gyorsan és még mindig nem jut mindenkinek. Ukraja viszont a legdurvább "nincs"-ek egyike. Évek alatt átfordítani egy ilyet pedig eszetlenül sokba kerül. És még az sem garancia semmire.
bondavary
2025. május 12. 10:18
Még senki nem sorolta fel azokat a paramétereket, amelyek alapján Ukrajna alkalmas lenne pusztán a megfontolás szintjén az EU csatlakozásra. A moralizálásnak akkor lett volna helye, amikor 2022-ben megtiltották Zelenszkijnek, hogy békét kössön Putyinnak. Az azóta eltelt három év rombolásában, a halottak számában, a menekültek számában első sorban Zelenszkijnek, de a nyugati "támogatóknak" is nagy felelőssége van. Ezt akarják egy teljesen értelmetlen EU csatlakozással ellensúlyozni.
europész
2025. május 12. 09:53
Nyugodjon meg mindenki.Az unio teljes koltsegvetese marmint az unio fenntartasahoz szukseges penz is csak Zsele ur fel fogara lenne elegendo.Az unio teljes nepessege szolga modra magasan megadoztatva sem lenne kepes ukrajnat fenn tartani mert az ukranok mar nem kepesek az onfenntartasra es az onfentartasra mar nem is torekszik.A nyugat ehhez mar az utobbi 15 evben abbeli kepessegetol fosztotta meg.Mindent meg a csillagos eget is megigerte hazug modon. Meg is lett az eredmenye.Most az tortenik,hogy az ukranok szamon kerik toluk a csillagos eg igeretet erre a hulye ukranokat rauszitjak Magyarorszagra azt hazudva,hogy ok azok akik miatt nem teljasulnek az igeretek csak azert mert tudvan tudjak,hogy felre vezettek az ostoba a nyugatiak tortenelmet nem ismero szlavokat.Az.ukranok nem kepesek felismerni a nyugati elit gyarmatositasi viselkedeset. Rafaznak es ennek a levebol boven jut hozzank is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!