Vucic döntött: megvan, ki lehet Szerbia új miniszterelnöke

Az új szerb kormánynak április 18-ig kell megalakulnia.

Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy Párizs továbbra is fontosnak tartja Szerbia „demokratikus és európai útját”.
Emmanuel Macron francia elnök Aleksandar Vucic szerb elnökkel folytatott tárgyalásait követően kijelentette, hogy Párizs továbbra is fontosnak tartja Szerbia „demokratikus és európai útját”.
„Kifejeztem, hogy bízom Szerbia azon képességében, hogy visszatér a párbeszéd útjára, és kifejeztem reményemet, hogy a leendő kormány eltökélten folytatja a várt reformokat, és megszilárdítja a nagyon jó gazdasági eredményeket” – írta az X közösségi oldalán Macron a francia fővárosban, az Elysée-palotában tartott megbeszélést követően.
Szerbiát november óta tüntetéshullám rázta meg, miután 16 ember halálát okozta, hogy a nemrég felújított újvidéki vasútállomás betontetője beomlott. A kormány március 19-én a tiltakozások nyomására lemondott. A párizsi találkozón a francia beszámolók szerint szóba került a boszniai helyzet is. Emmanuel Macron ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy
Franciaország „rendíthetetlenül támogatja” Bosznia-Hercegovina egységét, és „elítél minden olyan akciót, amelynek célja ennek aláásása”.
Aleksandar Vucic támogatja a boszniai szerbek vezetőjét, Milorad Dodikot, aki ellen hazájában bírósági eljárás folyik, miután több olyan intézkedést kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni.
„Mindenki felelőssége, hogy az alkotmányos rend tiszteletben tartásán munkálkodjon, hogy Bosznia-Hercegovina visszakerüljön az európai útra” – hangsúlyozta a francia elnök. Emmanuel Macron megerősítette továbbá Franciaország részvételét a belgrádi Expo 2027-en. Aleksandar Vucic az Euronews tévécsatornán azt mondta: „Megvitattuk a francia vállalatok további beruházásait Szerbiában, valamint a Michelin gyár védelmét az amerikai vámoktól”.
(MTI/Mandiner.hu)
Ezt is ajánljuk a témában
Az új szerb kormánynak április 18-ig kell megalakulnia.
Csatlakozzon a Mandiner Klubhoz, és váljon olvasóból résztvevővé!
Nyitókép: Serge Tenani / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP