Kiszivárogtatták az ukránok: állítólag minden fontos kérdésben Putyinnak kedvez Trump béketerve
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/_8EU_9KrAG1IAN5MLJle4RD-g--CxCf3BZiLTjRmNeE/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzk2ZjBiNTk4YjE4OTRiYzJhM2M2NTYxZmQ5MjA1OWMx.jpg)
Az orosz elnök összes fontos követelését elfogadhatja az amerikai elnök, ha beigazolódik a béketerv hitelessége.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/_8EU_9KrAG1IAN5MLJle4RD-g--CxCf3BZiLTjRmNeE/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzk2ZjBiNTk4YjE4OTRiYzJhM2M2NTYxZmQ5MjA1OWMx.jpg)
A brit közszolgálati médium szerint előbb-utóbb úgyis összevesznek, mert Muskot nem lehet kibírni.
„A preferált titusom az »IT-segélyvonal«” – oszlatta el kedden Elon Musk a Trump-kormányzatban játszott szerepével kapcsolatos pletykákat és kételyeket. A BBC elemzése ugyanakkor rámutat: még az is lehet, hogy Musk nem lesz képes uralkodni dominanciavágyán,
s így a két erős férfi, Musk és Donald Trump egói hamarosan egymásnak feszülhetnek.
A lap emlékeztet: Musk az újonnan kreált Kormányzati Hatékonysági Hivatal (Doge) vezetőjeként domináns szerepet kapott a második Trump-kormány „szédítő” nyitányában. Két hét alatt hozzáférést szerzett az állami kifizetések rendszeréhez, szétlőtt egy kormányzati ügynökséget, és ultimátumot adott többmillió közszolgának: vagy felmondanak, vagy kirúgják őket.
A BBC szerint azonban az erőből, a korábbi céges gyakorlatot imitálva végrehajtott kormányzati reform során Musk összetűzésbe kerülhet a washingtoni establishmenttel, s „a megfigyelők kíváncsiak, hogy nincs-e készülőben egy leszámolás e két hatalmas személyiség között”.
Musk ugyanis nem a lojalitásáról híres: évtizedeken át megbízható demokrata szavazó volt, aztán a 2024-es elnökválasztási kampány előtt nem sokkal teljesen elpártolt az amerikai baloldaltól. 2020 után arra szólította fel Trumpot, hogy
akassza szögre a kalapját, és hajózzon el a naplementébe”,
s támogatásáról biztosította Trump legkomolyabb riválisát az elnökjelöltségért: Ron DeSantis floridai kormányzót. Ezt követően azonban Trump legnagyobb támogatójává vált, 288 millió dollárt adományozott neki és más republikánus jelölteknek, és a kampány kulcsfontosságú tanácsadója lett. S a brit lap úgy látja, hogy azóta sem tisztázott, pontosan mennyire is épült be valójában Musk a fehér házi ügyvitelbe. Felemlegetik: bár Trump még állította, hogy Musknak nem lesz irodája az elnök közvetlen munkatársainak otthont adó fehér házi nyugati szárnyban, a New York Times szerint Musk és csapata felvitt néhány ágyat (!) egy irodaházba, amely a Fehér Ház mellett található. Az is kiderült egy névtelenül szivárogtató kormányzati alkalmazott révén,
hogy Musknak hozzáférése van a legszigorúbban titkosított iratokhoz is.
Korábbi munkatársai arra figyelmeztetnek: taktikája kíméletlen, néha kegyetlen, döntései emberi következményeit nem mérlegeli. Egy volt teslás szerint „csak az aktuális cél érdekli, és azt gondolom, hogy a személyközi dolgokat, konfliktusokat másodlagos dolgokként kezeli, amelyek nem érik meg az idejét”. Ugyanakkor arra is visszaemlékszik: Musk „többet tud kihozni emberekből, mint bárki más, akivel eddig találkoztam”, a teslás munkatempó pedig teljesen normálisnak számított a Szilícium-völgyben. Az viszont biztos, hogy „ez kultúrsokk lesz” azoknak, akik a szövetségi kormányban szocializálódtak.
Egy USAID-alkalmazott a lapnak azt panaszolta fel: Elon Musk róluk tett állításai különösen is fájdalmasak voltak, ideértve azt, hogy „bűnszervezetnek” nevezte a USAID-et, amelynek „meg kell halnia”. Hangsúlyozta: a USAID-nél dolgozó diplomaták egész életükben szolgáltak, jórészt külföldön, nagy áldozatokat hoztak, „tiszteletlenség őket így keresztülhúzni a sáron”.
Philip Low, a Neurovigil neurotechnológiai vállalat vezérigazgatója, aki 15 éven át szoros kapcsolatban volt Muskkal, egyenesen arra figyelmeztet: „az ő mintázata az, hogy fog cégeket, beléjük fektet, destabilizálja őket, aztán átveszi őket”, ahogy az a Twitter esetében is történt.
„Ebben a kontextusban a Fehér Ház az eddigi legnagyobb befektetése, és most destabilizálja az amerikai kormányzatot.”
Low szerint Musk nem elégedik meg azzal, hogy megbízható másodhegedűs legyen, s ezért az elnökkel előbb-utóbb csattanni fognak. „Elont ismervén nem akar második vagy harmadik lenni. Át akarja majd venni az egészet” – így Low.
A USAID felszámolásakor ugyanakkor Trump világossá tette: ő a végső autoritás. Elmondta: jórészt elégedett Muskkal, de „néha nem értünk egyet vele, és akkor nem arra megyünk, amerre ő akarna”. „Elon nem tehet és nem is fog tenni semmit az engedélyünk nélkül, és megkapja tőlünk az engedélyt, amikor az indokolt. Amikor nem indokolt, akkor meg nem” – fogalmazott az elnök, aki szerint Musk neki felelős.
Nyitókép: Shutterstock AI