Hatalmas technológiai ugrás: plazmahajtómű kifejlesztését jelentette be a Roszatom

2025. február 12. 21:03

Az ilyen hajtóművel felszerelt űrhajók állítólag egy-két hónap alatt eljuthatnak a Marsra.

2025. február 12. 21:03

A Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat szakemberei egy olyan plazmahajtóművet fejlesztettek ki, amellyel lehetővé válhat, hogy az azzal felszerelt űrhajók egy-két hónap alatt jussanak el a Marsra – közölte a Roszatom szerdán az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a plazma rakétahajtómű laboratóriumi prototípus mágneses plazmagyorsítón alapul, megnövelt tolóerő paraméterekkel és nagy fajlagos impulzussal rendelkezik.

A plazmahajtóművet az oroszországi nukleáris tudományos, mérnöki és technológiai fejlesztésekre irányuló átfogó program keretében hozták létre.

A változtatható impulzussűrűségű üzemmódban a mágnesplazma rakétahajtás teljesítménye eléri a 300 kilowattot. Az ilyen hajtóművekkel ellátott űrhajó lényegesen különbözik a kémiai meghajtásúaktól. Utóbbiak esetében az üzemanyag és az oxidálóanyag égésével keletkező gáz hajtja az űrhajót. 

A plazmahajtómű a töltéssel rendelkező részecskék kiáramlása során fellépő reakcióerőt használja fel. 

Ezeket a részecskéket a hajtóművön belül elektrosztatikus térrel gyorsítják fel. A plazmahajtómű a kémiaival elérhetetlen sebességre képes, emellett hatékonyan használja fel a rendelkezésre álló üzemanyagot, tízszeresére csökkentve a szükséges mennyiséget – részletezték.

„Jelenleg a Mars elérése a hagyományos hajtóművel működő űrhajóval csaknem egy évig tartana csupán oda, és ez a kozmikus sugárzás nagy dózisa miatt veszélyt jelentene az űrhajósokra. A plazmahajtóművek használatával 30-60 napra rövidülhet az utazás, vagyis lehetőség nyílik arra, hogy az űrhajós megtegye az oda-visszautat a Marsra. A prototípus elkészítése a projekt egyik legfontosabb állomása, hiszen ettől függ, hogy egy ilyen hajtómű használható lesz-e a jövőben az űrbeli »nukleáris vontatók« esetében és összességében sikerül-e csökkenteni az előállítás költségeit” – magyarázta a közleményben Alekszej Voronov, a Roszatom troicki kutatóintézetének tudományos főigazgató-helyettese.

A készülő plazmahajtómű és más hasonló eszközök prototípusának tesztelésére kísérleti állomást építettek Troickban, amelynek kulcsfelszerelése az a vákuumkamra, amelynek átmérője 4, hossza pedig 14 méter. A kamrát a tervek szerint egyedi, nagy teljesítményű vákuumszivattyús és hőelvezető rendszerekkel szerelik fel, amelyekkel a világűrbeli körülményeket tudják szimulálni – írták.

(MTI)

Nyitókép: illusztráció/ VYACHESLAV OSELEDKO / AFP

 

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pandalala
2025. február 13. 02:25
".... A Roszatom is a plazmahajtóművekben látja a jövőt, de az amerikai nukleáris megoldástól eltérő formában, részben azért, mert az oroszok nem argont, hanem hidrogént használnak alapanyagként a plazma előállítása során. A fejlesztésekről beszámoló Izvestia szerint a Troick Intézet mérnökei által készített hajtómű egy magnetoplazma “gázpedálon” alapul, ami az elektronokat és protonokat 100 km/s-os sebességre gyorsítja fel. ...." -->> raketa.hu/oroszorszag-plazmahajtomuvet-tesztel-amivel-harminc-nap-alatt-a-marsra-erhetnek-az-urutazok
pandalala
2025. február 13. 01:49
És ebben már nem mosógép csippekket használnak, hanem plazma tévékből kiszerelt képernyőket, naphajtánnyal!! .... ;-)
Jacques Foche
2025. február 12. 23:44
Naná, pont azért a plazmahajtóművel szüttyögnek a muszkák, mert abba nem kell csipp, amiből köztudomásúlag egy darab sincs nekik.
Nasi12
2025. február 12. 23:21
Az elmélettől a laborig és a költséghatékony megvalósításig hosszú az út. A fúziós erőművek fizikai alapjait is régebben lerakták már a fizikusok, de a mérnökök még sokáig elszöszmötölnek amíg abból valóságban használható megoldás születik. Mert még csak másodpercekig működik. De a japánok, amerikaiak, kínaiak sorra jelentik be az új, pár másodperccel jobb csúcsokat. Egyébként a franciaországi nemzetközi fúziós erőmű projekthez (ITER) pont az oroszok szállították az egyik kúlcs elemet, a mágnest, pont a háború közepén.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!