Zelenszkij kijelentette: hajlandó tűzszünetet kötni Oroszországgal, csupán egyetlen feltétele van

Megfelelő biztonsági garanciákra vár az ukrán elnök.

Zoran Milanovic szerint az Egyesült Államok és Oroszország közötti tárgyalások eredménye Ukrajnáról igazságtalan békét is eredményezhet, de még az is jobb, mint a háború.
Az Egyesült Államok és Oroszország közötti tárgyalások eredménye Ukrajnáról „igazságtalan békét” is eredményezhet, de még az is jobb, mint a háború – jelentette ki Zoran Milanovic horvát államfő szerdán Ljubljanában, a Natasa Pirc Musar szlovén elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón.
Milanovic beiktatása után – ugyanúgy, mint öt éve – első hivatalos útjára Szlovéniába látogatott, ahol a kétoldalú kapcsolatokról, a nyitott kérdésekről, de az európai helyzetről is tárgyalt. A Washington és Moszkva között zajló tárgyalásokról az ukrajnai béke megteremtése érdekében Milanovic kijelentette: „Ukrajna oldalán áll”, de minden, ami abban az országban történt az elmúlt három évben, „pusztító volt”. Az ukrajnai háború Oroszország és Amerika háborúja Ukrajna kárára – mondta, megjegyezve, hogy a két ország végül megegyezhet anélkül is, hogy bárki bármit is kérdezne az Európai Uniótól (EU).
Ez nagyon keményen hangzik, és nem érzem jól vagy rosszul magam tőle, de efelé haladunk”
– fogalmazott. Pirc Musar ugyanakkor jelezte: Szlovénia nem szeretné, ha a tárgyalások során az „agresszort megjutalmaznák, az áldozatot pedig megbüntetnék”. A nemzetközi jog megsértése már magában is hadüzenetnek minősül – tette hozzá. Úgy vélte: Ukrajnának és az EU-nak is bele kell szólnia az ukrajnai békébe. „Az ukrajnai békéről szóló tárgyalásokra nem kerülhet sor Ukrajna és az EU nélkül. Nem helyes az EU nélkül tárgyalni a békéről európai földön. Ukrajna nélkül nem lehet békemegállapodást kötni” – mondta.
Szlovénia álláspontja az, hogy békefenntartó erőknek kell Ukrajnába menniük a megállapodás megkötése után – mondta a szlovén elnök, aki szerint ennek az ENSZ égisze alatt kell megtörténnie, hogy a szervezet visszaállítsa elvesztett hírnevét. Milanovic mindazonáltal úgy vélte: „elsietett és ideges reakció” az az ötletet, hogy egyes európai országok békefenntartó erőket küldjenek Ukrajnába a béke létrejötte után. Az európai országoknak nincs erejük egy ilyen vállaláshoz – mondta, emlékeztetve arra, hogy a brit hadseregnek még 70 ezer katonája sincs. Pirc Musar az európai biztonság kulcsát az egységben látja.
„Ha ez nem így van, akkor még a fegyverkezés sem segít. A világ összes fegyvere semmit sem ér, ha az EU nem egységes, amikor biztonságról és külpolitikáról van szó” – húzta alá.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
Megfelelő biztonsági garanciákra vár az ukrán elnök.
Nyitókép: XOSE BOUZAS / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP