Ugrásra készen várakozik Trump: bármikor képes lenne annektálni egy kontinensnyi országot
Nagy poént engedett meg magának a leendő amerikai elnök.
Ha Trump második ciklusában követné Reagan példáját, ismét erővel kezdhetne, hogy nyomást gyakoroljon Kínára – olvasható a Foreign Affairs véleménycikkében.
Donald Trump 2024-es elnökválasztási kampánya szándékosan idézte fel Ronald Reagan 1980-as kampányát. Olyan szlogeneket, mint a „Béke az erőn keresztül” és az „Jobb helyzetben van ma, mint négy évvel ezelőtt?”, már Reagan neve fémjelezte. Kevesen tudják, de Reagan kampányában is elhangzott a „Tegyük Amerikát ismét naggyá” szlogen, amelyet Trump később híressé tett – olvasható a Foreign Affairs véleménycikkében.
Bár a két elnök személyisége jelentősen eltér, Trumpnak érdemes lenne tanulnia Reagan stratégiájából, különösen abból, amit a „béke az erőn keresztül” a gyakorlatban jelentett az 1980-as években – véli a cikk szerzője, Niall Ferguson.
A hidegháború végéhez vezető út alapját Reagan ereje és diplomáciai fordulatai jelentették. Reagan kezdetben határozottan fellépett a kommunizmus ellen, masszívan növelte az amerikai védelmi költségvetést, majd a megfelelő pillanatban tárgyalóasztalhoz ült Mihail Gorbacsovval, ami áttöréseket hozott a leszerelésben és az európai biztonság terén. Trump, ahogy azt könyvében, Az üzlet művészetében írja, az alkudozás mestere.
Vannak idők, amikor agresszívan kell fellépni, de néha a legjobb stratégia hátradőlni”
– írja. Trump elnöksége alatt felismerte Kína felemelkedésének korlátozását célzó politika szükségességét, és kereskedelmi háborút, valamint technológiai konfliktust indított.
Ha Trump második ciklusában követné Reagan példáját, ismét erővel kezdhetne, hogy nyomást gyakoroljon Kínára. A cél azonban nem lehet pusztán az erő demonstrálása, hanem egy olyan megállapodás elérése, amely csökkenti egy harmadik világháború kockázatát – amely mindig fennáll, ha két nukleáris nagyhatalom kerül konfliktusba. Reagan eredményei mutatják, hogy a keménykezű megközelítés és a stratégiai tárgyalások kombinációja valódi áttörésekhez vezethet – zárul a publicisztika.
Nyitókép: fortune.com
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy poént engedett meg magának a leendő amerikai elnök.