Magyarország egy hibrid háborúba keveredhet? Itt a válasz!

2024. december 09. 15:19

Politikai zsarolás és energiaharc: így próbálhatják meg destabilizálni hazánkat az ukrajnai háború árnyékában.

2024. december 09. 15:19
FRANCE - WORLD - FAILURE - COMPUTING - SOFTWARE - HACKING

Nyitókép: SEBASTIEN LAPEYRERE / AFP

 

Mint már beszámoltunk róla, az Unian ukrán lap szerint, Magyarország már a Kreml „proxy erejeként” viselkedik, és Szlovákia is „passzív-agresszív jelekkel” reagál Ukrajna segélyhívásaira.

Ezt is ajánljuk a témában

Egy hónappal Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelme után továbbra sem világos, milyen lépéseket tesz majd az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Bár sokan találgatják, hogy Trump béketervet fog előterjeszteni, szakértők szerint kevéssé valószínű, hogy „feláldozná Ukrajnát” az orosz érdekek kedvéért – írja a The Guardian

Mind Moszkva, mind Kijev óvatosan viszonyul a tárgyalások lehetőségéhez: nyilvánosan kisebbítik azok jelentőségét, miközben igyekeznek a lehető legjobb pozíciót kialakítani Trump hivatalba lépése előtt. 

Ukrajna például az elmúlt hetekben engedélyt kapott nyugati rakéták alkalmazására orosz célpontok ellen, míg Oroszország nukleáris fenyegetésekkel próbálja nyomás alatt tartani a nemzetközi közösséget.

A béke elérése azonban rendkívül nehéznek tűnik. A Nyugat körében korábban az a vélekedés volt elterjedt, hogy a frontvonalak befagyasztása tárgyalásokhoz vezethet, de sem Oroszország, sem Ukrajna nem érdekelt ebben. Oroszország katonai sikerekre hivatkozik, míg Ukrajna attól tart, hogy a frontvonalak befagyasztása csak időt adna Moszkvának az újabb támadásokra való felkészüléshez. 

Kurt Volker, az Egyesült Államok volt ukrajnai különmegbízottja szerint Trump nem valószínű, hogy egyszerűen nyomást gyakorolna Ukrajnára az orosz igények elfogadása érdekében. „Trump nem akarja, hogy Ukrajna az ő Afganisztánjává váljon. Nem akar gyengének tűnni Putyinnal szemben, és készen áll arra, hogy mindent megadjon Ukrajnának, ha Oroszország nem hajlandó békét kötni” – vélekedett Volker.

Az ukrajnai béke kilátásai továbbra is bizonytalanok. A hírek szerint 

az ukrán delegáció Andrij Jermak vezetésével nemrég találkozott Trump magas rangú támogatóival az Egyesült Államokban, és a megbeszélések eredményével elégedettek voltak.

Ugyanakkor katonai szakértők, mint például a volt ukrán vezérkari szóvivő, Vladiszlav Szeleznyov, arra figyelmeztetnek, hogy Ukrajna számára rendkívül nehéz lesz katonai úton visszaszerezni minden megszállt területét. Szeleznyov szerint nem érdemes arra számítani, hogy az orosz hadsereg ereje belátható időn belül kimerülne, és hogy Moszkva kapitulációra kényszerülne.

Ezt is ajánljuk a témában

Magyarország is könnyen a hibrid hadviselés célkeresztjébe kerülhet, különösen az ukrajnai konfliktus árnyékában. Hisz, a régióban betöltött stratégiai szerepe, Ukrajnával közös határa és az orosz energiaára való utaltsága miatt az ország sebezhetőbb, mint valaha. 

Képzeljük el, hogy kiberbűnözők bénítják meg az alapvető szolgáltatásokat, miközben álhírek árasztják el a közösségi médiát, összezavarva a közvéleményt és feszültséget szítva. 

Egy jól irányzott dezinformációs kampány akár politikai káoszt is előidézhet, destabilizálva a kormányt és megingatva Magyarország nemzetközi pozícióit.

A helyzet még veszélyesebbé válhat, ha Magyarország NATO- vagy EU-szövetségeseivel közösen Ukrajnának nyújt támogatást, és ezzel közvetve orosz válaszintézkedéseket provokál ki. Ezek közé tartozhat az energiaellátás manipulálása, politikai feszültségek szítása, vagy az ukrajnai magyar kisebbség helyzetének kihasználása. 

A cél: gyengíteni Magyarország nemzetközi kapcsolatait. Ahhoz, hogy az ország ellenálljon egy ilyen forgatókönyvnek, elengedhetetlen a kibervédelem megerősítése, a politikai stabilitás fenntartása és az egységes nemzeti érdekek melletti határozott kiállás.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Galsó Atya
2024. december 09. 18:53 Szerkesztve
Folyamatosan zajlik. Az amerikaiak és a brüsszeliták részéről.
MTom
2024. december 09. 18:04
Mar nem hisz a NER media es az osszes fidesz szocso a ruszki dezinformaciot es propagandat nyomja egy az egyben evek ota
chief Bromden
2024. december 09. 17:24
Az még odébb lesz. A következők a lengyelek, a Baltikum, a beloruszok lehetnek az orosz enklávé miatt. A demokraták még kirobbanthatják mielőtt eltakarodnak, a végét meg annak sem lehetne látni. :(
Akitlosz
2024. december 09. 16:59
Ha "mindent" megad Trump Ukrajnának, akkor azzal is csak a háborút tudja elnyújtani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!