The Hill: Délibábot kergettek a demokraták

2024. november 22. 21:04

Trump győzelme nem véletlen, de vajon ki menti meg a pénzes, iskolázott kisebbség pártjává olvadó Demokrata Pártot?

2024. november 22. 21:04
null

Nyitókép: SAUL LOEB / AFP

Donald Trump idei elsöprő választási győzelme megerősítette, hogy a 2016-os sikere nem volt véletlen – írta Will Marshall a Progressive Policy Institute elnöke. Szerinte akárcsak európai populista-jobboldali társai, 

Trump is egy olyan munkásosztálybeli lázadás élére állt, amely az uralkodó elitek ellen irányul – egy olyan hullám, amelyet a Biden-Harris adminisztráció nem értett meg és nem tudott hatékonyan kezelni.

Trump jelentős előretöréseket ért el hagyományosan demokrata területeken, miközben növelte támogatottságát a függetlenek és a fiatal, fekete, valamint latinó diplomával nem rendelkező választók körében. Ez a trend megerősítette, hogy az osztály, nem pedig az etnikai hovatartozás vált az amerikai politika legmélyebb törésvonalává.

Kamala Harris veresége rávilágított a Demokrata Párt mély válságára, amely az utóbbi évtizedekben elvesztette kapcsolatát a munkásosztállyal.

A párt hosszú ideje egy „új progresszív többség” illúzióját üldözi, miközben háttérbe szorította a középosztálybeli és munkáscsaládokat, akik az elektori testület jelentős részét képezik. 

Harris alulmúlta Barack Obama eredményeit a nem fehér szavazók és a fiatalok körében, miközben a demokraták tovább vesztettek támogatottságukból a fehér munkásosztálybeli szavazók között is.

Marshall szerint a megoldás nem apró változtatásokban, hanem a párt alapvető irányváltásában rejlik. A brit Munkáspárt példája mutatja, hogyan lehet sikeresen visszanyerni a munkásosztály bizalmát. Keir Starmer középre húzó stratégiájával a párt jelentős győzelmet aratott, ami azt mutatja, hogy a munkásosztály megszólítása kulcsfontosságú lehet. Hasonlóan, a 1990-es évek „New Democrats” mozgalma is bebizonyította, hogy a demokraták csak akkor lehetnek sikeresek, ha a munkásosztály törekvéseire és értékeire összpontosítanak.

Ezt is ajánljuk a témában

A Demokrata Pártnak vissza kell térnie gyökereihez, a munkáscsaládok érdekeinek előtérbe helyezésével. Az amerikai szerző úgy gondolja, hogy olyan pragmatikus, középbalos programra van szükség, amely a megélhetési költségek csökkentésére, a képzési lehetőségek javítására és az állam működőképességének növelésére összpontosít. 

A pártnak el kell fogadnia, hogy a progresszívek helye nem a párt irányításában van, hanem egy nagyobb koalíció részeként.

 Csak így szerezheti vissza a párt a középosztály és a munkásosztály bizalmát, és kerülhet ki a jelenlegi válságból.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
julius68-2
2024. november 22. 23:38 Szerkesztve
Will Marshall, simán terel, nem szólhat a valódi problémákról, mert kicsinálnák a tébolyult demokraták! Az USA szavazók nagyobbik részének, elege lett a migrációból, a woke-ból, az értelmetlen sok milliárdot felzabáló, proxy háborúból és nem csak a "középosztálybeli és munkáscsaládoknak". Ugyanakkor az országon belüli súlyos szociális problémákra, természeti csapások helyreállítására, nem biztosítottak az amerikai igényeknek megfelelő forrást. Mindamellett egy idétlen nővel már ott sem lehet választást nyerni.
Gubbio
2024. november 22. 22:19
Miért nem a választások ELŐTT mondták ezt? Akkor most Trumphoz dörgölődznek?!
Oszodibeszed
2024. november 22. 21:43
Ez a szöveg azért nem rossz, mert önkritikus, és a választási vereség okait saját magukban mint vesztes oldalban keresi. Ilyen tanulmány a hazai baloldalnál sosem íródott. Pedig írni tudnak állítólag és választási bukás is volt bőven.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!