Magához tért a Guardian Trump győzelme után: Magyarországon megszűnt a demokrácia

2024. november 07. 14:57

Az is kiderült, hogy mi tudja megmenteni az amerikai demokráciát.

2024. november 07. 14:57
Trump Meets Orban of Hungary

Nyitókép: CHRIS KLEPONIS / Consolidated News Photos / dpa Picture-Alliance via AFP

Bár még túl korai megmagyarázni Donald Trump megdöbbentően nagy győzelmét, egy dolog biztos: a Trump 2.0 nem olyan lesz, mint a Trump 1.0 – írta a The Guardian véleménycikkében.

A szerző szerint amikor Trump 2025. január 20-án visszatér a Fehér Házba, a saját embereit viszi majd magával. Az új elnöknek világos tervei vannak, és nincs belső ellenzéke. Amikor Trump 2016-ban nyert, nem állt mellette sok hozzá hűséges személy és szervezet. Első adminisztrációját ezért koalíciós kormánynak kell tekinteni Trump és a republikánus rendszer között.

A magyar demokrácia állapotáról

Kevés erőteljes ellensúly maradt az amerikai jobboldalon, azonban nem valószínű, hogy Trump lerombolja az amerikai demokráciát, mint „barátja”, Orbán Viktor miniszterelnök Magyarországon. Nem azért, mert az amerikaiak demokratikusabbak, mint a magyarok, hanem azért, mert az USA politikai rendszere sokkal összetettebb, mint a magyar politikai rendszer – véli a The Guardian szerzője.

Aggódnak a nyugati lapok

Szerdán arról is beszámoltunk, hogy a Frankfurter Allgemeine Zeitung sem jósolt fényes karriert Magyarországon Pressmannak az amerikai elnökválasztás eredményeinek ismeretében.

A lap megjegyezte, hogy kedvező körülmények között Orbán Viktornak nem kell többé tartania a budapesti amerikai nagykövetség ellenállásától sem.

A német lap arra is felhívta a figyelmet, hogy a republikánus elnökjelölt fia, ifjabb Donald Trump nemrég azt ígérte, hogy a jelenlegi nagykövet, David Pressman „támadásai” apja megválasztásával véget érnek.

A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 110 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gilou-au-clavier
2024. november 08. 14:58
Inkább a demokrácia, mint az oroszok
tapir32
2024. november 07. 19:13
Az EU tagállamoknak már rég ki kellett volna zárniuk saját magukat az EU-ból, annyira nem teljesítik az EU-s normákat és a vállalásaikat.
2024. november 07. 18:53 Szerkesztve
A nyugati demokráciák nem egyformák, a liberalizmusról is másképpen vélekednek országonként! Nincs olyan, hogy egységes nyugati demokrácia és nincs olyan, hogy egységes nyugati liberalizmus! Az az alap amelyről a szerző megítéli a kelet-európai demokráciákat csak a szerző fejében létezik. A demokrácia platóni ideája. A szerző pont azt a pöffeszkedő, lekezelő, arrogáns stílust képviseli, amit a közép-kelet-európai országok elutasítanak! Az illiberalizmus nem a demokráciát és nem a liberalizmust akarja felszámolni és nem is teszi azt! Az illiberalizmus határok közé kívánja szorítani a liberalizmust és lenyesegetni a demokrácia vadhajtásait! A szabadság érdekében teszi ezt! A szabadság csak határok között van értelmezve. A szabadság halálát a szabadságot minden határon túl kiterjesztő liberalizmus hozza el. Demokrácia pedig az, amit közmegegyezés alapján az emberek annak tartanak! Ez a mi demokráciánk, mi ezt választottuk!
2024. november 07. 18:51 Szerkesztve
Ez a mi demokráciánk, mi ezt választottuk! A kelet-közép-európai új demokráciák azért vannak jobb helyzetben mint a régi nyugatiak, mert még nem követték el azokat a hibákat, amiknek a következményeitől a régi demokráciák szenvednek. Tanulva a hibáikból más úton járunk. Ilyen a fejlettebb demokrácia! Anakronizmus lenne nyugat-európai vagy amerikai mintára demokráciát építeni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!