Zelenszkij üzent Trumpnak – nem számít, ki nyeri a választásokat?
„Bárki bármit akar, bárki győz az Egyesült Államokban, vagy bármeddig is maradjon Putyin Oroszország vezetője...”
Ha Donald Trump lesz az amerikai elnök, akkor méteres kárjegyzékben sorolható majd az a hátrány, ami érni fogja az európai közösséget.
Nyitókép: Benko Vivien Cher / MTI
„»Mutatom a fukkot!« – pestiesen szólva ez várható majd a Fideszen kívüli szereplők felé a Karmelita örömittas, önigazolós naugye-legényeitől, ha a november 5-i amerikai elnökválasztás után Donald Trump lesz újra az Egyesült Államok első embere. Hiába kanyarog azonban öntelt mosoly majd a NER-arcokon, ennek a sztorinak aligha van – a mi szempontunkból – tökéletes kimenetele. A Fidesz-hatalom legfőbb részvényesei tényleg minden tétet (anyagit és erkölcsit) feltettek a republikánusok közel nyolcvanéves elnökjelöltjére, akitől nemcsak abszurd módon a térdre rogyott magyar költségvetés egyensúlyát, de valamilyen megmagyarázhatatlan férfiöltözői hangulattal terhelt bajtársi fedezéket, az illiberális világfoglaló hadművelet egyik sorsdöntő győzelmét is várják. Politikai szemtanúként viszont kénytelen vagyok rámutatni: akkor sem lesz feltétlenül és automatikusan jobb az Európai Uniónak és benne Magyarországnak, ha Kamala Harris nyer. Az azonban bizonyos, hogy ha Donald Trump lesz az amerikai elnök, akkor méteres kárjegyzékben sorolható majd az a hátrány, ami érni fogja az európai közösséget. Ez pedig azoknak, akik tagjai ennek az uniónak, bizonyosan nem érdeke.
Alig néhány nap, és kiderül, hogy ki lesz az Egyesült Államok negyvenhetedik elnöke. Az eredmény jelenleg megjósolhatatlan. Megérne egy hosszabb elemzést, hogy bármelyik jelölt győzelme esetén vajon miként kovácsolható újra össze ez a végzetesen kettészakított és egymás ellen hergelt kontinensnyi ország, hiszen a propagandában mindkét oldalról addig emelték a tétet, amíg mára mindenki a saját igazságának és jelöltjének sikeréhez az Egyesült Államok és vele együtt a világ tulajdonképpeni fennmaradását, elbukása esetén viszont egyértelmű és azonnali pokolra jutását kötötte. Mostani írásomban azonban inkább
arra fogok koncentrálni, hogy milyen előnyök és hátrányok származ(hat)nak nekünk, európai polgároknak a demokrata vagy épp a republikánus elnökjelölt győzelméből.
Ez ugyanis jóval tisztábban látható már, és minden propagandaszöveg ellenére kézenfekvő is. Az Európai Unió intézményeiben tulajdonképpen futószalagon gyártják már azokat a forgatókönyveket (optimista és kríziskezelő anyagokat egyaránt), amelyeket Trump győzelme esetén kell előrántani majd a fiókból, ha az Orbán Viktorék által lelkesen és bármiféle feltétel nélkül támogatott republikánus botrányfigura költözne vissza a Fehér Házba. Az Európai Bizottság elnöke és külön stábja egymás után tárgyal az uniós tagállamok nagyköveteivel, begyűjtve az aggodalmakat, formálva a lehetséges szcenáriókat. Nem alaptalan az izgalom, Trump ugyanis világossá tette negatív viszonyulását az Európai Unió felé. Ráadásul ha beváltja a saját szempontjából persze könnyebben értelmezhető radikál-protekcionista ígéreteket, akkor az százmilliárdokban mérhető problémákat fog okozni az uniónak. Benne nekünk is.”
Ezt is ajánljuk a témában
„Bárki bármit akar, bárki győz az Egyesült Államokban, vagy bármeddig is maradjon Putyin Oroszország vezetője...”