A helyzetünk röviden: rekord rossz – Amerika megelőzte az európai gazdaságot

2024. október 15. 20:47

Egyetlen grafikon, ami beszédesebb minden elemzésnél.

2024. október 15. 20:47
null

Nyitókép: MTI/EPA/Justin Lane

Amerika és Európa viszonylatára a versenyképességet tekintve évtizedek óta jellemző az a számunkra negatív trend, amelyre 2024 eseményei csak ráerősítettek: rekordrossz a helyzetünk – írja a Világgazdaság. A lap az amerikai és az európai tőzsdeindex egymáshoz mért teljesítményét mutatja be.

Az S&P 500 és a Stoxx 600 tőzsdeindex

A legnagyobb tőzsdén jegyzett amerikai vállalatok részvényeinek teljesítményét követő S&P 500 index napról napra dönti a rekordokat, és hétfőn már majdnem 23 százalékkal volt a tavaly év végi szintje felett. Európai megfelelője, a Stoxx 600 ezzel szemben 10 százalékot sem emelkedett.

A különbség még szembetűnőbb, ha hosszabb időszakot nézünk meg.

Forrás: Refinitiv, VG-grafika

A Bloomberg Markets Live blog szerzői is felhívták a figyelmet a növekvő különbségre a harmadik negyedéves vállalati jelentések szezonjának kezdetén. Az S&P 500 index, amely jelenleg 5860 pont körül mozog, és az 524 pont körüli Stoxx 600 között soha nem volt még ekkora eltérés azóta, hogy az amerikai index idősorát elkezdték követni az 1980-as években. Az arány több mint 11-szeres.

Az amerikai index – az augusztusi kilengést leszámítva – folyamatosan emelkedik május közepe óta, míg a Stoxx 600 képtelen jelentős elmozdulást produkálni a 100 napos mozgóátlaga környékéről.

A különbség tehát idén tovább nőtt, és ez a folyamat nem is lassul, hiszen miközben az amerikai gazdaság kilábalóban van, az európai gazdaság stagnál, a munkaerőpiac gyengélkedik, és Németország továbbra is recesszióban van. A különbséget nem magyarázza a monetáris politika, mivel várhatóan az Európai Központi Bank is követni fogja a Federal Reserve által már megkezdett gazdaságsegítő kamatcsökkentéseket.

Európa jelenleg nincs a befektetők fókuszában

A Barclays stratégái szerint az európai részvények egyszerűen eltűntek a befektetők látóköréből, és úgy tűnik, hogy az EKB kamatcsökkentései sem segítenek a helyzet javításában, hacsak Európa nem vállalja elkötelezetten a gazdaságösztönzést. 

Az utóbbi hetekben a pénzügyi piacokon a legnagyobb figyelmet a Kínában tervezett költségvetési ösztönzés keltette.

A jelenlegi költségvetési és monetáris politikai helyzet nem azonos a strukturális versenyképességgel, de a tőzsdeindexek közötti egyre növekvő eltérések sokat elárulnak erről a versenyképességről. Még ha az amerikai indexekben nagy szerepet játszanak az Európából hiányzó technológiai óriáscégek, ez a tény még inkább kiemeli a különbségeket.

A versenyképességet javítaná az európai tőkepiaci unió fejlesztése, amely eddig még kevés látható eredménnyel bír. Ezt a célkitűzést a magyar EU-elnökség is kiemelt feladatának tekinti.

Bár az európaiak jelentősen takarítanak meg, még többet is, mint az amerikaiak, nincs egy olyan hatékony, biztonságos és népszerű piacuk, ahol más termékeket is nyugodtan vásárolhatnának, mint például állampapírok. Ennek következtében az amerikaiak vagyona gyorsabban növekszik.

Ezt is ajánljuk a témában

A vállalati eredmények terén jelenleg szintén az amerikaiak javára billen a mérleg. A Bloomberg a Barclays adataira hivatkozva megjegyzi, hogy a Stoxx 600 vállalatainak egy részvényre jutó eredménye átlagosan 2,6%-kal nőhet, míg az S&P 500 esetében ez a növekedés 4,7%-ra tehető. Különösen gyenge pontok az európai piacon az autók és a luxustermékek.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pipa89
2024. október 16. 07:41
Nos, nem éppen eme cél eléréséért töretett ki az orosz-ukrán háború, kérem szépen? Nem ezért a célért robbantatott fel az Északi Áramlat? S hogy Kínát legyőzhessék az orosz ásvány-és energiakincs megkaparintásával? Néha elgondolkodom az atlantista szoci-internacikon, hogy szerintük vajon mi jogosítja fel az USA-át a kizsákmányolásra és létfelszámolásra a bolygó bármely eldugott részén? S mielőtt a mocsárlakók ellepnének stupidabbnál stupidabb válaszaikkal, a szememben minden nagyhatalom egyforma, amely az amerikai modellben utazik. Mi akkor járunk el észszerűen, ha vagy beengedjük mindegyik édekeltségeit vagy egyikét sem. Mivel magunk adottságaink miatt nem vagyunk önellátók, ezért az első variáció a logikus. Ha itt vannak a beruházásaik, akkor nagyobb eséllyel ússzuk meg azt, ami elé most a világ néz...
states-2
2024. október 16. 05:46
Érthető, a kommunista Brüsszel nem a versenyképességgel van elfoglalva, hanem azzal, hogy tudnák megbuktatni Orbánt, akinek van pofája a képükbe vágni az igazságot, hogy alkalmatlan idióta komcsik vezetik az uniót.
herden100
2024. október 16. 00:11
hu.m.wikipedia.org/wiki/%C3%89szaki_%C3%81ramlat m.youtube.com/watch?v=iXppX-UQemI&pp=ygUVcmFtbXN0ZWluIGRldXRzY2hsYW5k 🇺🇸 m.youtube.com/watch?v=Rr8ljRgcJNM&pp=ygURYW1lcmlrYSByYW1tc3RlaW4%3D 🇺🇸 m.youtube.com/watch?v=v4BCHAQxE2g&pp=ygUQcmFtc3RlaW4gYW1lcmlrYQ%3D%3D
lemez
2024. október 15. 21:55
Ezt akarták.Ursula teljesitett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!