Ilyet még nem látott: az árvíz eltüntette a föld színéről az ausztriai A2-es autópályát (VIDEÓ)
Az árvíz miatt alsó-ausztriai St. Pölten és Tulln kerületeket is katasztrófa sújtotta területté nyilvánították vasárnap kora reggel.
Brutális összeggel számolnak Ausztriában – egy biztos: vastagon fognak majd azok a ceruzák a biztosítóknál. Már ha van miből ellentételezni az árvíz okozta pusztítást.
Nyitókép forrása: Bécs Info
***
Akár egymilliárd euró – óriási károkkal számolnak nyugati szomszédaink – írta meg az osztrák Kronen Zeitung.
Az Ausztriát sújtó heves viharok ugyan véget értek, de sok osztrák átlagember szenvedett óriási károkat, nem beszélve persze az infrastruktúráról. A biztosítók rekordméretű kárbejelentésekre készülnek, a becslések szerint 600-700 millió euró közötti összegre számítanak, de
Ezt is ajánljuk a témában
Az árvíz miatt alsó-ausztriai St. Pölten és Tulln kerületeket is katasztrófa sújtotta területté nyilvánították vasárnap kora reggel.
extrém esetben az összkár meghaladhatja az egymilliárd eurót is.
Az illetékesek gyors és bürokráciamentes kárrendezést ígérnek, hogy minél előbb segítséget nyújthassanak az érintetteknek.
A kormány is igyekszik támogatást nyújtani: a szövetségi katasztrófaalapot 400 millió euróval emelték, így az most már közel egymilliárd euróra rúg. Emellett elviekben az Európai Unió 500 millió eurós segélyt biztosít Ausztria számára, így
a rendelkezésre álló összeg másfélmilliárd eurónyi – forintban ez 580 milliárd.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Osztrák Szövetségi Vasutak a közösségi oldalán számolt be az árvíz okozta károkról.
Tanulva a történtekből, a hasonló katasztrófák elkerülése érdekében a klímavédelmi minisztérium 50 millió eurót különített el a természetes árvízvédelem fejlesztésére, vagyis a folyók és patakok menti területek természetes állapotának visszaállítására.
Leonore Gewessler klímavédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy bár most az árvízkárok helyreállítása van a középpontban, a jövőre is gondolni kell, és előre kell lépni a megelőzés terén. Az ehhez szükséges forrásokat a Biodiverzitási Alap különleges keretéből biztosítják, és akár már idén elindulhatnak a projektek, amelyek akár 100 százalékos finanszírozást is kaphatnak.
Az alsó-ausztriai szociáldemokraták a covid-alapban ragadt 26 millió euró felhasználását sürgetik;
a térségben az eddig kifizetett kárrendezés viszonylag csekély, alig 600 ezer euró (230 millió forint).
Arról is szólt a fáma, hogy magánszemélyek a 1,5 milliárd eurós segélyalapnak csak 4,21 százalékáig kaphatnak kárrendezést, az osztrák pénzügyminisztérium azonban sietett cáfolni ezt, mondván: mindenki annyi segélyt kap majd, amennyire szükség van – ahogy történt a 2013-as árvízkatasztrófánál is.