(Nyitókép: AFP)
Hurráoptimizmus uralta a napokban a lassan két évtizede működő, Európa második legfontosabb biztonságpolitikai konferenciájaként számontartott Globsecet és a kontinens egyik legnagyobb gazdasági konferenciáját, a lengyelországi karpaczi fórumot is.
Magas rangú, vezető nyugalmazott amerikai tábornokok, mint Ben Hodges vagy Philip Breedlove a tavaly júniusi Globsecen még azt vizionálták, hogy Ukrajna 2023 végéig vissza fogja szerezni a Krím félszigetet, Putyin pedig bukni fog. Az idei Globsecen ugyanezen résztvevők már azt mondják, hogy Oroszország nem bírja sokáig, és bár nehéz a helyzet, de Ukrajna győzni fog. (A Krím visszaszerzésének 2023-ban sem volt realitása, legfeljebb az ukrán ellentámadás esetleges sikerei megalapozták volna a lehetőségét, de az ellentámadás végül belebukott az oroszok nyolc hónap alatt felépített védelmébe.)
A tavalyi nyilatkozatokra már senki nem emlékszik. Hurráoptimizmus dominálja a párbeszédet, s összefogja az előadókat és a közönséget. Jellemző felszólalás a panelbeszélgetés során egy magas rangú brit diplomatától: „Európának már rég ki kellett volna állnia Ukrajnáért, belenéznie Putyin szemébe, és megmondania annak a diktátornak, hogy ami elég, az elég!” Öröm, ujjongás, a közönség állva tapsol.
Én is azt gondolom, hogy Oroszországot meg kell fékezni, a status quót helyre kell állítani, és Ukrajna jogosan használ fel minden egyes eszközt a védekezéshez Moszkvával szemben. De a realitások talaján kell maradni, a hurráoptimizmus csak ront a helyzeten. Mi a terv? Mit kell tenni érte? Mi a stratégiánk? Van egyáltalán stratégiánk?
Amikor az orosz–ukrán háború utáni világ és hatalmi berendezkedés kerül szóba, akkor a legfontosabb kérdés valójában nem az, hogy mi lesz Oroszországgal, vagy hogyan állítható helyre Ukrajna, hanem az, hogyan ér véget a pusztító konfliktus. Négy forgatókönyvet látunk.
1. A legvalószínűbb kimenetel: patthelyzet. Elhúzódó háború mellett egyik fél sem képes döntő győzelmet aratni. Kisebb, taktikai jellegű sikerek lehetnek az egyik vagy a másik oldalon, de a háború kimenetelére nem lesz semmilyen hatásuk. Ez a helyzet humanitárius válsághoz, gazdasági nehézségekhez és a régió folyamatos instabilitásához vezethet. Ukrajna a bukott állam permanens állapotába kerülhet, Oroszország pedig tovább csúszik a diktatórikus berendezkedés lejtőjén. Ez a forgatókönyv Európának tartósan rossz gazdasági kilátásokkal jár, a világ blokkosodása pedig folytatódik. A mesterséges intelligencia (MI) által végrehajtott valószínűség-számítás erre a verzióra 40 százalékos esélyt lát.