Atombombával fenyegetőznek az oroszok – Putyin szerint a harmadik világháború nem csak Európát érintené
Az orosz elnök kifejtette, hogy a kiigazításra a nukleáris fegyverek bevetési küszöbének csökkentéséről szóló tárgyalások hátterében kerül sor.
Franciaország támogatja a tervet, ám számos uniós ország óvakodik tőle a kockázatok miatt.
Nyitókép: Justin TALLIS / AFP
Az Európai Unió megfontolná katonák kiképzését Ukrajna területén, „amennyiben a szükséges politikai és operatív feltételek teljesülnek” – derül ki az Európai Külügyi Szolgálat dokumentumából, amelyet a Politico szerzett meg és szemlézett.
„A kockázatok és a lehetséges enyhítő intézkedések teljes körű felméréséhez, valamint az ukrán területen történő kiképzés politikai és operatív előnyeinek megértéséhez további és átfogóbb elemzésre lenne szükség” – olvasható a 34 oldalas dokumentumban, amelynek keltezése 2024. július 22-e. A jelentés címe „EUMAM Ukrajna Stratégiai Felülvizsgálata”, amely az ukrán katonák számára indított EU-s kiképzési misszió neve.
A dokumentumról először a Die Welt számolt be (amely, akárcsak a Politico, az Axel Springer tulajdonában van).
A cikkbők kiderül, hogy Emmanuel Macron francia elnök támogatja az ötletet, ahogy Litvánia is.
Ezzel szemben Németország nem nyitott a tervre, mert attól tartanak, hogy ez feszültséghez vezetne Oroszországgal, és veszélybe sodorná a háború sújtotta Ukrajnába küldött nyugati kiképzőket is.
Ezek az aggodalmak világosan kiderülnek a kiszivárgott dokumentumból – írja a Politico.
„Nagyon valószínű, hogy az EU katonai jelenlétét ukrán területen Oroszország provokációként értelmezné” – áll a jelentésben, amely hozzáteszi, hogy
az EU nem képes megvédeni az Ukrajnába küldött kiképzőket.
Az ukrán csapatok kiképzésére irányuló kérést Kijev nyújtotta be, és a dokumentum szerint az ukrán kormány úgy érzi, hogy ez „gyorsabb, költséghatékonyabb és logisztikailag egyszerűbb”. Alternatív megoldásként a kiképzést Ukrajna szomszédos országaiban is lehetne végezni – áll a jelentésben.
Eddig az EU kiképzése elsősorban Lengyelországban és Németországban zajlott. A nyár végéig körülbelül 60 000 ukrán katona vett részt ezeken a gyakorlatokon.
Az Európai Külügyi Szolgálat azt javasolja, hogy az EUMAM mandátumát hosszabbítsák meg két évvel, 2026. november 15-ig, és vizsgálják meg annak lehetőségét, hogy a kiképzést „közelebb tartsák meg Ukrajna határaihoz”.
A dokumentumot kedden vitatták meg Brüsszelben, és várhatóan napirenden lesz a külügy- és védelmi miniszterek e heti találkozóján is.
Peter Stano, az EU külügyekért felelős vezető szóvivője nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök kifejtette, hogy a kiigazításra a nukleáris fegyverek bevetési küszöbének csökkentéséről szóló tárgyalások hátterében kerül sor.
Ezt is ajánljuk a témában
Soros György fia Ukrajna jövőjéről egyeztetett Kijevben.