Szlovák politológus: a jogállamiság felszámolásában „Orbán a mester, Fico az utánzó”
Juraj Marusiak szerint a két politikust gyakran hasonlítják egymáshoz. A legfontosabb különbség, hogy Ficóból hiányzik Orbán hatalma.
A Balkán integrációja és az illegális migránsok határon kívül tartása szerepel Magyarország prioritásai között – írja a Les Echos.
Nyitókép: Bóka János egy panelbeszélgetésen 2024. március 12-én / fotó: ATTILA KISBENEDEK / AFP
A magyar EU-elnökség programjának szentel összefoglaló cikket a francia lap, amely azonnal felütésként megjegyzi: Orbán Viktor provokációs tehetségét mutatja, hogy a magyar elnökség jelszavává Donald Trump Make America Great Again (Tegyük újra naggyá Amerikát) szlogenje alapján a Make Europe Great Again (Tegyük újra naggyá Európát) állítást tették.
A Les Echos szerezője szerint európai körökben sokan aggodalommal várták a féléves magyar elnökséget,
ismerve a magyar kormánynak az európai fősodortól eltérő álláspontjait több témában, de a szlogen önmagában is jól meghatározza a magyar ciklus stratégiai menetrendjét. A Bóka János miniszter által bemutatott elnökségi logó csak tovább erősíti az üzenetet: a 27 elemből álló Rubik-kocka jelképezi a 27 tagállamból álló EU összetettségét, az európai ügyek bonyolultságát, de egyben a „problémamegoldás művészetét” – idézi a lap a magyar EU-ügyi minisztert.
A Les Echos cikke emlékeztet: a magyar kormány hét prioritást határozott meg elnökségére. Két cél konszenzusos: a versenyképesség helyreállítása és a védelmi képességek megerősítése.
A harmadik, az unió bővítési politikájában már van árnyalatbeli különbség:
Budapest szerint a folyamatnak „érdemeken kell alapulnia, kiegyensúlyozottnak és hitelesnek kell lennie” – ez azt jelenti, hogy Budapest szerint Ukrajna nem tölti be ezeket a kritériumokat. Az EU zöld jelzést adott a csatlakozási tárgyalásokra Kijevnek, de Bóka János szerint a tagság elnyeréséhez még nagyon sok feltételt be kell töltenie a kelet-európai országnak. Ugyanakkor a miniszter úgy véli,
az EU-nak ugyanúgy kellene lelkesednie a nyugat-balkáni bővítés iránt is, ahogy Ukrajna és Moldova tagsága iránt teszik
a tagállamok, és itt elsősorban Szerbiára gondolt.
A következő prioritás az illegális migráció elleni küzdelem, amely már megosztja a 27-eket. A magyar program úgy fogalmaz: „hatékonyabb visszaküldésre és innovatív megoldásokra van szükség a menekültügyi eljárásokban”.
A többi magyar elnökségi prioritás, a kohéziós politika, az agrárpolitika és a demográfiai kihívásokra adott megoldások a francia lap szerint inkább az EU hosszútávú terveiről szólnak.
A magyar elnökséggel kapcsolatosan felmerülnek aggályok, hogy vajon a különutas Magyarország hitelesen fogja-e képviselni fél évig a 27-eket, de
vannak baráti hangok, amelyek szerint a magyarok példamutatóan fogják bemutatni szakmai felkészültségüket.
A szkeptikusok megnyugodhatnak, mert a magyar elnökség két jogalkotási ciklus közötti átmenet idejére esik, így az elnökségnek kevés törvényhozási dolga lesz, kevés tárgyalást kell lefolytatnia.
A lap emlékeztet: Bóka János megerősítette, hogy Orbán Viktor nem fogja támogatni Ursula von der Leyen újrázását az Európai Bizottság elnöki székében egy második ciklusra. A magyar miniszterelnök az EP-választás eredményeiben azt olvasta ki, hogy az Európai Néppártnak a jobboldallal kellene együttműködnie az új Európai Parlamentben – írja a lap.
--