Norvégia, Írország és Spanyolország elismeri a Palesztin Államot
Izrael visszahívta nagyköveteit mindhárom országból.
A Politico emlékeztet, Washington akkor sem örült a lépésnek, ha Joe Biden maga a kétállami megoldás híve volt.
Az ír miniszterelnök, Simon Harris és külügyminisztere, Michel Martin, miközben bejelentik a palesztin állam elismerését május 22-én. Forrás: Paul FAITH / AFP
***
Emlékezetes: nemrég Spanyolország, Norvégia és Írország bejelentették, hogy elismerik a palesztin államiságot, az Egyesült Államok (hivatalos) elutasítása ellenére. A Biden-adminisztráció, amely a közvetlen (palesztin-izraeli) tárgyalásokon keresztüli kétállami megoldást támogatta, magánmegbeszéléseket folytatott európai tisztviselőkkel, hogy csökkentse a konfliktusokat. Joe Biden amerikai elnök egyébként megértését fejezte ki, hangsúlyozta, hogy nem nagyon örülnek az egyoldalú elismerésnek. Izrael elítélte a lépéseket, és visszahívta nagyköveteit a három európai országból.
Ezt is ajánljuk a témában
Izrael visszahívta nagyköveteit mindhárom országból.
A Politico azonban nem csak ezt írta meg, hanem azt is, hogy
az írek mindent megtettek, hogy legalább Bidenéknél megágyazzanak a döntésnek; a lapnak nyilatkozó ír tisztviselő azt mondta, Washingtonban megértették, „miért elkerülhetetlen” ez a lépés. Az egyes országok kormányai igyekeznek megfelelni amerikai szövetségeseiknek, saját belpolitikai érdekeiknek, illetve a Közel-kelet destabilizálását is igyekeznek elkerülni.
És, teszi hozzá a lap, ahogy húzódik a háború, úgy lesznek egyre gyakoribbak a hasonló megbeszélések.
Az amerikaiak nem boldogok, de egy tisztségviselőjük szerint, aki a Politicónak nyilatkozott,
remélik, Spanyolország, Norvégia és Írország lépése nem fogja jelentősen növelni a gázai háború miatti globális feszültséget.
Dublin igyekezett úgy manőverezni, hogy ne kerüljön szembe Washingtonnal, így az ír külügyminisztérium diplomatái mindenről igyekeztek tájékoztatni amerikai kollégáikat, különösen azokról a megbeszélésekről, amelyeket más, hasonló indíttatású európai országokkal – Belgiummal, Máltával, Norvégiával, Szlovéniával és mindenekelőtt Spanyolországgal – folytattak (ami különösen baráti gesztus ezekkel az országokkal szemben – a szerk.)
Vagyis folyamatosan telefonálgattak a Fehér Házba, Micheál Martin ír külügyminiszter és Antony Blinken külügyminiszter sűrűn egyeztettek, azután is, miután az ír kabinet hivatalosan aláírta döntését kedd este.
Így az ír közlemény is eszerint formálódott: Simon Harris ír miniszterelnök nyilatkozatában hangsúlyozta, Írország reméli, hogy újraindul a diplomácia Izrael és a ciszjordániai Palesztin Hatóság között – és eközben igyekezett nem diplomáciai mentőövet dobni a militáns csoportnak.
Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint a Biden-kormányzat „úgy véli, hogy a palesztin államot a felek közötti közvetlen tárgyalások útján kell megvalósítani, nem pedig egyoldalú elismeréssel”.
Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó szerdán aggasztónak nevezte Izrael növekvő diplomáciai elszigeteltségét.
A három ország lépése megerősítheti a palesztinok nemzetközi elismertségét, ha más, az ügyükkel rokonszenves európai országok követik a példájukat. Palesztin tisztviselők szerint a 193 ENSZ-tagország közül 142 már elismer egy palesztin államot.
Legutóbb például Portugália, amely az egész EU-t ebbe az irányba szeretné tolni.