A magyarországinál alacsonyabb bérek és nagyobb infláció – ennyit a „bezzeg Romániáról"
Romániában még a legnagyobb városokban is alacsonyabb az átlagbér a magyarországinál.
Átfogó jelentésben mutat rá az Egyesült Államok a példátlan román körülményekre: emberi jogok sárba tiprásáról és súlyos kormányzati korrupcióról írnak.
Fotó: Kisbenedek Attila/AFP
Idén is közzétette Romániára vonatkozó 2023-as emberi jogi jelentését az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériuma, amely komoly aggodalomra adhat okot: mint megjegyzik, az országban nem történt jelentős változás az emberi jogok tiszteletben tartásának vonatkozásában, illetve kitérnek a súlyos kormányzati korrupcióra is – írja a Maszol.
A jelentésben kitérnek rá, a nyilvános gyűlöletkeltés vagy megkülönböztetés büntetése szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntethető, ugyanakkor
külön törvények rendelkeznek az antiszemita vagy romaellenes eszmék és jelképek, valamint a fasiszta, rasszista és idegengyűlölő ideológiákhoz kapcsolódó eszmék és jelképek terjesztéséről.
Az áldozat etnikai vagy faji hovatartozása alapján elkövetett bűncselekmény súlyosbító körülménynek minősült, ami magasabb büntetést von maga után. Az összefoglaló megállapítja:
a román kormány nem hajtotta végre hatékonyan a törvényt, a faji vagy etnikai kisebbségek elleni diszkrimináción és erőszakon alapuló büntetőeljárások ritkák voltak”.
A szakemberek szerint a romaellenesség komoly társadalmi problémát jelent, a hatóságok nem vizsgálják megfelelően a romák elleni rendőri erőszakot. Ezen túlmenően komoly hiányosságokat tárt fel a romák tartós szegregációját illetően az oktatás és a lakhatás terén, valamint az egészségügyi ellátáshoz, a tiszta vízhez és a szennyvízelvezetéshez való nem megfelelő hozzáférést.
A magyar kisebbség elsősorban a magyar nyelv használatával kapcsolatos diszkriminációról számolt be, miután a román hatóságok nem tartják be azt a törvényt, amely kimondja, hogy anyanyelvükön intézhetik ügyeiket azokon a településeken, ahol a kisebbség a lakosság legalább 20 százalékát teszi ki. Ezeken a településeken ráadásul kétnyelvű útjelző táblákat is el kellene helyezniük a hatóságoknak.
Ezt is ajánljuk a témában
Romániában még a legnagyobb városokban is alacsonyabb az átlagbér a magyarországinál.
A 2021-es romániai népszámlálás alapján a romániai zsidó közösség száma 2378 fő, a valóság azonban mást mutat: a zsidó közösség képviselői szerint 7000 fő – nem véletlen az eltérés, az antiszemitizmus hangsúlyos az országban. A tanulmány eredményei szerint a közösségi médiában megjelenő antiszemita gyűlöletbeszédek többsége holokauszttorzítást, zsidó összeesküvés-elméleteket, valamint a nemzetiszocializmus bagatellizálását tartalmazza a mai Ukrajnával vagy Izraellel való összekapcsolásával. Továbbá közterületeket és intézményeket neveznek el háborús vagy emberiség elleni bűncselekményekért elítéltekről, amely szintén aggályosnak tekinthető az országjelentés szerint.
Ezt is ajánljuk a témában
Döntögeti a csúcsokat a 23 éves Fángli Henrietta, aki bekerült a magyar Eb-csapatba.