Somkuti Bálint az Ukrajnának küldött amerikai segélycsomagról: Az év végéig sem biztosítja az ukránoknak a küzdelem folytatását
A szakértő szerint a szállítási képesség okozhatja a legnagyobb problémát Ukrajnának.
Bár a medve bőrére inni még korai volna, de a kongresszusi döntésnek azért most lehet örülni.
Nyitókép illusztráció. Fotó: VLADIMIR ALEKSANDROV / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP
„Az ukrán tüzérség már ma is a korábbinál jóval többet lőtt – megtehette, hiszen mivel de facto biztosak lehetnek benne, hogy gyorsan fognak nagyon komoly mennyiségű lőszert kapni, a meglévő, roppant szűkös készleteiket is bátrabban használhatják.
Az amerikai támogatási csomagban szerepelt a »nagy hatótávolságúként« jellemzett ATACMS rakéta is. A szöveg nem specifikálja, hogy pontosan melyik verzióról van szó – de Ukrajna a körülbelül 160 kilométeres lőtávolságú, kazettás robbanófejjel rendelkező változatot már megkapta. Ergo, ez a »nagy hatótávolságú« kifejezés valami ennél erősebb változatot takarhat. A hatótávolságban soron következő verzió vagy a 300 kilométer lőtávolságú, szintén kazettás töltetű rakéta, vagy a kb. 260 kilométer lőtávolságú, repesz-romboló változat. Bármelyiket kapja is Kijev, ezekkel a fegyverekkel a korábbinál jóval nagyobb mélységben lehet elérni a megszállt területeken az orosz támaszpontokat, raktárakat, vezetési pontokat és egyéb célokat.
Ezt is ajánljuk a témában
A szakértő szerint a szállítási képesség okozhatja a legnagyobb problémát Ukrajnának.
Orosz oldalról az egyik várható válaszlépés az, hogy fokozzák majd a támadásokat Ukrajna polgári infrastruktúrája, elsősorban az energetikai rendszere ellen. Emögött a stratégiai megfontolás az lehet, hogy elegendően nagy károkat okozzanak ahhoz, hogy akkor is tárgyalóasztalhoz tudják kényszeríteni Ukrajnát egyszerűen a lakosság életfeltételeinek ellehetetlenítésével, ha a fronton nem is tudnak esetleg már jelentősebb, hadászati léptékű eredményt elérni.
Összességében az amerikai döntés önmagában természetesen nem jelenti azt, hogy Ukrajna ezek után már biztosan megnyerné a háborút. Ugyanakkor az ukrán katonai összeomlás veszélyét biztosan elhárítja, így a gyors orosz győzelem esélyét is zárójelbe teszi. Ez pedig az elmúlt hónapok eseményei után igen komoly, pozitív változás.
Szóval, bár a medve bőrére inni még korai volna, de a kongresszusi döntésnek azért most lehet örülni.”
Ezt is ajánljuk a témában
Európai vezetők üdvözölték a washingtoni döntést, de most újra rajtuk a nyomás, hogy a nyárra várt orosz támadás réme miatt ismét kisöpörjék a hadiipari padlást.