Valamit tudhat Rogán Antal: iszonyúan magabiztos kijelentést tett
Optimistán látja a jövőt a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője.
A lap szerint Orbán Viktor az egész világot a saját képére akarja formálni.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd
Orbán Viktor nemzetközi politikára gyakorolt hatásáról értekezik a Bloomberg szerzője, Marc Champion. Cikke elején felteszi a kérdést: miért van Donald Trump és a „MAGA America”, vagyis a Trump-párti tábor lenyűgözve Orbán Viktortól, egy kis szárazföldi közép-európai ország vezetőjétől, mely országot a legtöbbjük meg sem találná a térképen? A Bloomberg szerint a válasz: mert ahogy a CPAC-en kijelentették: a magyar vezető „csak nyer, nyer és nyer”.
A Bloomberg szerzője szerint Orbán Viktor teremtett egy MAGA-modellországot. A mostani budapesti CPAC-en Orbán úgy mutatta be magát, mint élő bizonyítékát annak: a konzervatívok túl tudnak érni a liberálisok „óceánjában” is, hogy „újra naggyá tegyék Európát!”
A szerző nemrég Budapesten járt, amit még mindig elegánsnak tart, azokból az időkből, amikor egy kis birodalmat vezetett. Úgy látja, a liberálisoknak van még mit tanulniuk.
„A magyar vezető a saját képére szeretné megváltoztatni a világot”
– írja a Bloomberg publicistája. Lehet Orbánt és céljait nem szeretni, de nem kell lebecsülni a 60 éves politikus ambícióit, politikai tehetségét – teszi hozzá.
A Bloomberg szerzője szerint két tanulság van a liberálisok számára Orbán kormányzásából: egyrészt létre kell hozni egy egységes ellenzéket, hogy aztán azt folyamatosan támadd. Másrészt pedig a jogállamra és a demokratikus intézményekre kell fókuszálni, majd mindezt vegyíteni kell a kulturális háborúval.
Mint a szerző írja,
Orbán nem akar kilépni az EU-ból, hiszen az ország szegényebbé válna, a vezető befolyása pedig csökkenne.
Ezzel szemben inkább elfoglalná az EU szervezeteit, és erre biztatja a hasonló politikusokat is.
A Bloomberg szerint Magyarországon az látszik, hogy a kormányzat óriásplakátokon hirdeti politikáit, a barátaik pedig uralják a gazdaságot és a nyilvánosságot. Orbán folyamatosan mozgósítja a szavazókat a képzelt és valós ellenségek ellen. A Bloomberg szerint a magyar választási rendszer révén Orbán gyakorlatilag egypártrendszert hozott létre: vannak formálisan ellenzéki pártok és médiumok, de a pálya a Fidesz felé lejt, és nem kell bebörtönözni vagy megsemmisíteni az ellenfeleket.
A publicista szerint ugyanakkor vannak jelei annak, hogy Orbán rendszere elfáradt. Mégis, az EU-val folytatott küzdelemben újra erőre tud kapni. Miután az uniós szervek kulturális, identitásbeli kérdésekbe is bele akarnak szólni,
az politikai ajándék a hatalom számára,
mert segít elterelni a figyelmet a jogállam romlásáról. A Bloomberg szerzője úgy látja, a Fidesz sikere részben azon múlik, hogy Brüsszel túl sok jogkört igyekszik magához vonni. Orbán ezt woke tekintélyelvűségként mutatja be, amit lenyomnának a magyarok torkán.
Végül arról ír a Bloomberg publicistája: a demokrácia súlyos veszélyben van Magyarországon, így ami itt zajlik, abban szerinte nincs semmi csodálni- vagy utánoznivaló.