Lengyelország leeresztette az új Vasfüggönyt: példátlan méretű erődrendszer emelkedik a határon
A miniszterelnök is megszólalt.
Aki bújt, aki nem, kezdődik a lengyel jogállam helyreállítása.
A lengyel sajtó információi szerint tegnap összetrombitálta Varsóban Szejm-frakciójának képviselőit Donald Tusk lengyel miniszterelnök, a Polgári Platform elnöke,
és közölte velük: megcsináljuk. Hogy mit? A lengyel köztévé elfoglalását.
Dominika Długosz, a Newsweek újságírója a liberális Onet hírportál reggeli műsorában elárulta: mikor Donald Tusk a hétvégén hazatért Brüsszelből az EU-csúcsról, forrásai szerint nagyon dühös volt, mert a köztévé elfoglalásával megbízott Bartłomiej Sienkiewicz kultúráért és nemzeti örökségért felelős miniszter – nem mellesleg Henryk Sienkiewicz dédunokája – nem foglalta vissza a köztévét, amíg ő Brüsszelben volt. „A TVP (a lengyel köztelevízió – a szerk.) kulcsfontosságú része volt annak a tervnek, hogy megmutassák: valami megváltozott” – mondta Długosz.
Donald Tusk szűk egy hete miniszterelnök már,
de a köztévé még mindig úgy működik, mintha a Jog és Igazságosság (PiS) lenne hatalmon – ez a pletyka járja a lengyel kormányoldalon.
Erre ráerősített a köztévé tegnapi híradója, melyben Edyta Lewandowska műsorvezető arról számolt be: a TVP-nél Tusk-jubileumot ünnepelnek, mert épp a századik alkalommal nem fogadta el meghívásukat a miniszterelnök a Strefa Starcia (Ütközőzóna) c. vitaműsorukba.
Długosz szerint Tusknak elege lett abból, hogy Sienkiewicz nem kezd ezzel a helyzettel semmit. „Bartłomiej Sienkiewicz odament, és meg volt róla győződve, hogy mindenki megijed és feladja majd” – nyilatkozta a jólértesült újságíró, aki szerint hamarosan kineveznek majd egy új miniszterhelyettest a kulturális minisztériumba, aki csak a TVP-vel fog majd foglalkozni.
Az Onet értesülései szerint Tuskék még a hét elején beterjesztik a Szejm elé a TVP visszafoglalására irányuló törvényjavaslatukat, amellyben kimondják: illegális volt a PiS-kormány alatti gyakorlat, melynek keretében a Nemzeti Médiatanács nevezte ki a TVP menedzsmentjét, s ezt valójában a Nemzeti Hírközlési Tanácsnak kellett volna megtennie. (2016-ból ide tudnak citálni egy erről szóló alkotmánybírósági határozatot is.) Ezzel az eljárással egy csapásra leválthatják a komplett vezetőséget a tévénél arra, akire csak akarják.
De van más megoldás is: dönthetnek akár a TVP, a Lengyel Rádió és a Lengyel Hírügynökség (PAP) felszámolásáról – s miután
a felszámolás több éven át is tarthat, azalatt a tulajdonosi jogokat gyakorló lengyel államkincstár szintén kedvére váltogathatja a közmédia vezetőit.
A PiS közben nem tétlenkedik: Politikai Bizottságuk szombati értekezletén elfogadtak egy határozatot a közmédia tönkretétele elleni tiltakozásrül, és az alkotmánybíróság elé vitték az ügyet, amely csütörtökön határozatot is hozott az ügyben.
A Money.pl által megkérdezett cégjogi szakértő ugyanakkor azt mondja, hogy
Tuskék nyugodtan figyelmen kívül hagyhatják az alkotmánybíróságot,
mert ha az alkotmánybírósághoz a Szejm képviselője nyújt be keresetet, akkor a kereset felei a Szejm és a főügyész lesznek – a közmédia tulajdonosi jogait gyakorló államkincstár ugyanakkor nem lesz érintett a döntésben.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet