Nyeregben érzik magukat az oroszok: ezt üzenték Zelenszkijnek
Nem sok kompromisszumra számíthat az ukrán elnök.
Olyan körülményekkel kapcsolatos lépésekről van szó, amik még nem valósultak meg.
„A háború első hónapjait kísérő kardcsörtetés közepette igen gyakran beszéltünk Herman Kahn eszkalációs létrájáról. A leggyakrabban feltett kérdésre, hogy mik lesznek a Létra következő fokozatai, a tankönyvi válasz az volt, hogy a nukleáris háború forgatókönyvein alapuló hadgyakorlatok, továbbá kísérleti atomrobbantások.
Ami az előbbit illeti, az oroszok egész országra kiterjedő hadgyakorlata a jelen sorok leírásakor már folyamatban van. Ami az utóbbit illeti, a New York Times értesülései szerint Oroszország egy nukleáris meghajtású, atomrobbanófejjel felszerelt cirkálórakéta, a 9M730 Burevestnik (SSC-X-9 Skyfall) rendszert tervez tesztelni.
Ez a két hír egy egész sor igen érdekes kérdést vet fel. Az én meglátásom szerint azonban, a legfontosabb kérdés, a miért most? Minden jel arra mutat, hogy Oroszország helyzete a frontokon egyre javul, Ukrajna katonai ereje és diplomáciai támogatása kifulladóban vannak. Vagyis per pillanat Oroszország nincs rászorulva arra, hogy a konvencionális hadereje gyengeségét nukleáris kardcsörtetéssel kompenzálja.
Akkor miért tervez Oroszország egy csapásra két fokot ugrani feljebb az eszkalációs létrán?
Mivel a meglévő körülményekben nem találtunk választ, a kikerülhetetlen következtetés az, hogy olyan körülményekkel kapcsolatos lépésekről van szó amik még nem valósultak meg. Mik lehetnek ezek a jövőbeli körülmények? Nem kizárt, hogy egy olyan orosz lépésről van szó amit a nyugati hatalmaknak, normális körülmények között mindenképpen le kell reagálniuk. A kétlépésű eszkalációs fenyegetés célja, hogy a nyugatot eltántorítsa az említett reakció kivitelezésétől.
Hogy mi lesz ez az orosz lépés?
1. nehéz megjósolni.
2. a globális szinten szinte mindegy
A valóban lényeges dolog, hogy a Létrán tovább felfelé kapaszkodva jóval közelebb kerültünk a nukleáris háború rémképéhez. Timothy Snyder mondhat amit akar Putyin «blöffjével» kapcsolatban. Ez a két, egyidejűleg megtett eszkalációs lépés és a lélegzetelállítóan hebehurgyán megtervezett kijevi hadjárat arról tanuskodnak, hogy az orosz vezetés hajlandó extrém kockázatokat vállalni a céljai elérése érdekében.
Valóban le akarjuk mi hívni ezt a blöfföt? Lehet, hogy a posztmodern stratégáknak megdöbbenést fog okozni amit mondok, de a háborúban nem minden az «információs hadviselés», a «percepció manipuláció» , a lélektani hadviselés és a többi divatos szlogen. Néha a hadviselő felek pusztán azért ragadnak fegyvert, hogy embereket öljenek meg és tárgyakat pusztítsanak el. Ha jól belegondolunk, a sallangoktól megfosztott háború pont erről szól. Ergo nem lehet kizárni a lehetőségét annak, hogy ebben az esetben sem non-contact elrettentés-balett lesz műsoron, hanem a valódi dolog.”
Nyitókép: a 11 megatonnás Castle Romeo kísérleti robbantás gombafelhője; forrás: Wikipedia