„Ha Magyarország arról szeretné meggyőzni a világot, hogy a demokráciarettegők aggodalmai alaptalanok, szó sincs itt semmiféle szélsőjobbra tolódásról, akkor nem biztos, hogy a legszerencsésebb, ha Orbán Viktor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tisztavatásán Joseph Goebbelstől kölcsönzött gondolatokkal operál. Márpedig ez történt: a miniszterelnök előadásának alapelemei eredetileg Goebbelsnek abban a hallei beszédében fogalmazódtak meg, amelyekről »A béken nem a gyönge, hanem az erős nemzeteké« címmel számolt be a hazai sajtó.
A kormányfő kedveli ezt a fajta kommunikációt, amely itthon az emberi tudatlanságra, külföldön viszont a tudatos provokáció felhajtóerejére épít. Túllépve ugyanakkor azon a paradoxonon, hogy ami neki politikai értelemben, rövid távon esetleg hasznos, az az ország számára súlyos, hosszú távon is nehezen orvosolható károkat okoz, érdemes azt is megvizsgálni, igazat mondott-e egyáltalán – hiszen attól még, hogy egy mondás Hitler propagandaminiszterétől származik, nem válik feltétlenül igazzá (akkor sem, ha Orbán Viktor reciklálja). Tehát: igaz-e, hogy »olyan időket élünk, amikor a világ alapjaiban reng meg, ezért szükség van erős országra, erős kormányra, erős gazdaságra, erős hadseregre és nem utolsó sorban erős rendvédelmi szervekre«, illetve »olyan idők jönnek, amikor a gyenge népek elvesznek, az erősek megmaradnak«?
A világ kétségtelenül recseg-ropog, ám az Orbán-szónoklatban jelzetteknél (ukrajnai háború illetve migráció) sokkal nagyobb erők feszítik. Évente nagyjából másfélszer annyi természeti erőforrást használunk fel, mint amennyit a Föld képes megtermelni, ami azt jelenti, hogy egyharmadnyit vissza kellene venni a fogyasztásunkból, vagy – változatlan fogyasztás mellett – a világ népességéből ahhoz, hogy az egyensúly helyreálljon. Segít ezen, ha erős a kormány (pláne, ha klímatagadó, mint a miénk); ha erős a hadsereg, netán e a rendvédelem? Minden józan matematikai számítás szerint a klíma- és energiakrízis nyomán néhány évtizeden belül sor kerül egy erőteljes civilizációs összeomlásra – mekkorák vajon a magyarok esélyei, egy olyan vezetéssel, amelyik tudomást venni sem hajlandó a veszélyről, és olyan gazdasági modellbe kényszeríti az országot, amelyik sokkal több fosszilis energiát, vizet és termőföldet zabál fel, így atombiztosan fenntarthatatlanná válik, valószínűleg már 2030 előtt?