Belga együttműködéssel fogja gyártani rakétáit Ukrajna
A belga Thales vállalat együttműködési megállapodást kötött egy ukrán védelmi céggel, így Ukrajna hamarosan megkezdheti a külföldi rakéták gyártását.
„A háborúban az érzelmek gyakran felülírják a logikát” – jelentette ki a biztonságpolitikai szakértő.
„Elvileg semmilyen érdeke nem fűződik Ukrajnának ahhoz, hogy kárt tegyen a Barátság kőolajvezetékben, de mivel a háborúban az érzelmek gyakran felülírják a logikát, kizárni semmit sem lehet – akár kormányzati, akár nem kormányzati csoportok részéről. Mindenesetre az egyébként is rendkívül megromlott magyar–ukrán kapcsolatokon nem segítenek a napvilágot látott állítások” – nyilatkozta Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő a Magyar Nemzetnek annak kapcsán, hogy a Washington Post súlyos információkat szivárogtatott ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábbi kormányzati megbeszéléseiről.
A szakértő azt is hangsúlyozta a lapnak, hogy „Ukrajna abból a szempontból nem folytat bölcs politikát, hogy
nem azt nézi, mit ad Magyarország.
Nagyon sok mindent ad humanitárius téren és más területen is, de sajnos sem az ukrán sajtó, sem az ukrán politika nem azt nézi, hogy hol segít Magyarország, hanem azt keresi, hogy hol nem adja meg ugyanazt, amit mondjuk Lengyelország. Úgy tűnik, elfelejtik, hogy mitől romlott meg ez a viszony 2014 után” – hívta fel a figyelmet Demkó.
Az MCC Geopolitikai Műhelyének szakértője felidézte azokat a hírszerzői információkat is, amelyek szerint Zelenszkij elnök meggondolatlan kijelentéseket tehetett az említett megbeszélésen, miután rendkívül feldühítette, hogy Magyarország nem csatlakozik maradéktalanul az Oroszország elleni szankciókhoz.
Demkó Attila a fentiekhez hozzáfűzte,
„javítani semmiképp sem fog a kapcsolatokon.”
A szakértő azt is megjegyezte, hogy Ukrajnának is „rendkívül fontos” a Barátság kőolajvezeték épsége, „hiszen nemcsak drámaian magas tranzitdíjat kap az átmenő olajért, hanem a finomított dízelből is jócskán kap az ország. Az is elképzelhető, hogy ha szabotázs történne a vezeték egy szakaszán, akkor azért nem az ukrán kormány, hanem egyéb, nem teljesen kormányzati csoportok is felelhetnének” – ismertette.
Arra a kérdésre, hogy annak van-e kockázata, hogy szabotázs történik a vezeték ellen, a szakértő azt válaszolta, „az a probléma, hogy nem mindig a logika érvényesül egy háborús helyzetben, az érzelmek felülírhatják a logikát. Elvileg semmilyen ukrán érdek nincs abban, hogy ez az infrastruktúra sérüljön, hiszen nagyon fontos nekik a visszaküldött gázolaj, illetve a bevétel. Mivel azonban a háború az érzelmekről is szól, és nem teljesen irányított mindenki egy háborúban, kizárni nem lehet.”
Demkó Attila ugyanakkor azt is leszögezte, kizártnak tartja, hogy
vagy végrehajtsanak, az ugyanis már egy olyan cselekedet lenne, amely egy NATO-tagország területén, az állam ellen irányulna, ennélfogva a háború súlyos eszkalációjához vezetne – húzta alá a biztonságpolitikai szakértő.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner
***